انواع مختلف پوست را بشناسید

مجله ی آرایش و زیبایی سیترین ؛ در مقاله های قبلی آرایش ضد آب در تابستان را توضیح دادیم. با ما همراه باشید تا انواع مختلف پوست را معرفی کنیم. دانستن نوع و رنگ واقعی پوست خود، اولین و مهمترین گام در جهت استفاده صحیح از لوازم آرایش هر فرد، به بهترین نحو می باشد. در این مقاله ، چارتهای آسان، دیاگرام ها و مجموعه رنگهای قابل فهم برای انواع چهره ها فراهم شده است و به شما این امکان را می دهد که آگاه شوید چه نوع آرایشی مناسب شما است و چرا این نوع آرایش برای شما مناسب است. اگر که شما پایه و اساس کار را به خوبی بیاموزید، می‌توانید در هر زمان و موقعیت به بهترین ها دست یابید.

چگونه نوع پوست خود را بشناسیم؟

اولین و مهمترین گام در جهت مراقبت صحیح از پوست، انتخاب صحیح محصولات پاک کننده مناسب نوع پوستتان است؛ پوست صورت شما دائما در معرض آسیب های داخلی و خارجی است، عوامل باد و خورشید سبب ایجاد چین و چروک و پیری زود هنگام می گردند، در حالی که رژیم های ناصحیح موجب بروز آکنه و چربی پوست می‌شود؛ عواملی مانند استرس، آلودگی هوا و تغییر فصول باعث می شود که پوست مرده، پوسته پوسته و کدر به نظر آید.

برای مبارزه با دشمن های پوست نیاز است که در تمام عمر به خوبی از پوست خود مراقبت کنید.    از آنجایی که پاک کننده ها، تونیک ها و مرطوب کننده ها سیستم پیچیده ای دارند لازم است بدانید کدام نوع آنها مناسب پوست شما است. اولین کار درصبح این است که پوست خود را بررسی کنید و آگاهی یابید از چه نوع محصولاتی باید استفاده کنید و از کدام نوع برحذر باشید.

نوع پوست صورت من چیست؟

انواع مختلف پوست

انواع مختلف پوست

مشخصات انواع مختلف پوست

پوست نرمال

در نگاه: شفاف و یکدست

در لمس: صاف و لطیف

 مشکلات پوستی پوست نرمال: جوش ها ممکن است ناگهان پدیدار شود و به خصوص در ناحیه چانه و بینی. همچنین اگر که صورت تمیز و مرطوب نشود ممکن است تکه های خشکی بر روی پوست پایدار شود و گسترش یابد.

 طریقه تمیز کردن پوست نرمال: از پاک کننده های مایع کرم دار، شیر پاک کن محلول در آب و یا صابون ملایم صورت استفاده کنید.

تونیک زدن پوست نرمال: از تونیک الکل دار و یا بدون الکل گلاب و یا اسپری آب معدنی استفاده کنید.

مرطوب کردن پوست نرمال؛از کرم سبک ویا لوسیون که ترجیحا ضد آفتاب نیز داشته باشد استفاده کنید.

نکات کاربردی برای پوست نرمال: پوستهای نرمال به همان اندازه ی پوست های خشک، چرب و یا حساس نیازمند توجه هستند مخصوصا اگر در معرض حرارت زیاد باشند.

هشدار های پوست نرمال: مراقب باشید که از محصولاتی که مستعد خشک کردن بیش از اندازه پوست می‌باشند دوری کنید مانند تونیک‌هایی با درصد الکل بالا.

راههای مراقبت از پوست خشک

در نگاه: نازک و کاغذی، بامنفذهای ریز، مستعد پارگی مویرگ بر روی گونه.

درلمس: بعد از پاک کردن، پوست جمع می‌شود و به وسیله قرمز شدن و لک شدن واکنش نشان می‌دهد.

مشکلات پوستی پوست خشک: کمبود رطوبت زیرا پوست به اندازه کافی سبوم (چربی پوست) ترشح نمیکند،   خط های روی پوست در مقایسه با بقیه پوست ها به آسانی پایدار می شود.

 طریقه تمیز کردن پوست خشک: از پاک‌کننده‌های کرم دار و یا پاک کننده های مایع با قدرت مرطوب کنندگی زیاد و صابون ‌های غیر عطری مرطوب کننده استفاده کنید اما دقت کنید که صابون به طور کامل شسته شده و از روی صورت برداشته شود.

تونیک زدن پوست خشک: از تونیک ملایم بدون الکل، گلاب و یا آب سرد استفاده کنید.

 مرطوب کردن پوست خشک: از کرم های مغزی و کرم هایی با فرمول های محافظت شده که ترجیحا ضد آفتاب نیز داشته باشند استفاده کنید.

 نکات کاربردی پوست خشک: توجه کافی به مرطوب کردن ناحیه ظریف اطراف چشم داشته باشید.

هشدارهای پوست خشک: برچسب های  کرم را چک کنید تا مطمئن شوید از محصولی که حاوی الکل باشد استفاده نکنید.

پوست چرب و مختلط چگونه است؟

در نگاه: براق و چرب، پوست های مختلط تنها در بعضی نقاط چرب می‌باشند مخصوصا در ناحیه اطراف بینی چانه و پیشانی.

در لمس: غیر مسطح و زمخت

مشکلات پوستی پوست چرب و مختلط: مستعد جوش زدن، سر سیاه و منفذهای باز، در پوستهای مختلط ممکن است در اثر خشکی بر روی گونه‌ها، جوش های حساسیتی دیده شود.

 طریقه تمیز کردنپوست چرب و مختلط: از یک لوسیون و یا شیر پاک کن استفاده کنید و جوش ها را توسط یک پاک کننده مایع طبی درمان کنید.

تونیک زدن پوست چرب و مختلط: از تونیکی با پایه الکل استفاده کنید اما مراقب باشید از تونیک هایی که حاوی الکل ساده مانند اتانول، متانول و ایزوپروپیل هستند اجتناب کنید، اینها می توانند پوست را بیش از حد خشک کنند.

مرطوب کردنپوست چرب و مختلط: از کرم مرطوب کننده سبک و بدون روغن که ترجیحا ضد آفتاب نیز داشته باشد استفاده کنید.

نکات کاربردی پوست چرب و مختلط: تمام گردن و گونه ها را مرطوب کنید زیرا این مناطق مستعد خشکی هستند،       روی جوش ها را با استیک های مخصوص درمان کنید.

هشدار های پوست چرب و مختلط: سعی کنید از پاک کننده ها و تونیک های خیلی قوی استفاده نکنید زیرا چربی طبیعی پوست را از بین می‌برد، هیچگاه جوش و دانه های سرسیاه را دستکاری نکنید، اگر آکنه بر روی صورت زیاد شد با دکتر خود مشورت کنید.

انواع مختلف پوست

انواع مختلف پوست

مراقبت از پوست حساس

در نگاه: شفاف ولی به راحتی قرمز و لک می‌شود.

در لمس: برافروخته، در موقع آزرده شدن خارش دارد.

مشکلات پوستی پوست های حساس: در موقع برخورد با عامل حساسیت‌زا واکنش نشان می‌دهد، این واکنش های داخلی و خارجی به طریق مختلف از قبیل تورم، برآمدگی و یا پوسته پوسته شدن خود را نشان دهد.

 طریقه تمیز کردن پوست های حساس: از پاک کننده های ضد حساسیت که عاری از مواد حساسیت زا می باشد استفاده کنید، از صابون برحذر باشید زیرا لایه ی محافظ رویی پوست را از بین می‌برد و آن را احساس تر    می کند.

تونیک زدن پوست حساس: از تونیک ضد حساسیت و بدون الکل استفاده کنید.

 مرطوب کردن پوست حساس: از کرم ضد حساسیت محافظت شده استفاده کنید که ترجیحا دارای ضد آفتاب باشد. نکات کاربردی: بیشتر از محصولات آرایشی ضد حساسیت و همچنین از کرم های حاوی ضد آفتاب استفاده کنید.

هشدار پوست های حساس: هرگز از محصولات جدید بدون تست کردن استفاده نکنید ، اول آنها را تست کنید، ۲۴ ساعت منتظر شوید نتیجه را ملاحظه کنید.

آیا فرم صورت خود را می شناسید؟ با مطالعه ی مقاله ی تشخیص فرم صورت از فرم صورتتان مطلع شوید.

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.