تاثیر دروغ بر مغز

محققان دریافتند هنگام دروغ گفتن چه اتفاقی در مغز شما رخ می دهد و تاثیر دروغ بر مغز چیست. به گزارش واشنگتن پست ، نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهد که هر چه انسان تمرین بیشتری برای دروغ گویی داشته باشد ، انجام این کار هر بار به نسبت دفعه قبل برایش اسان تر می شود.

تاثیر دروغ بر مغز

تاثیر دروغ بر مغز

محققان در کالج دانشگاهی لندن و دانشگاه دوک در جدیدترین مقاله خود در زمینه دروغگویی ، نشان داده اند که تکرار دروغ های کوچک ، احساسات منفی در ارتباط با دروغ گفتن را تضعیف کرده و همین امر منجر به دروغ های بزرگتر می شود. این دانشمندان با تمرکز توجه خود بر آمیگدال ، که با احساسات ، رفتار عاطفی و انگیزه ارتباط دارد ، کشف کردند زمانی که افراد برای حفظ منافع خود دروغ می گویند فعالیت امیگدال کمتر میشود به عبارت دیگر ، هرچه دروغ گویی در افراد بیشتر باشد، احساس تردید در مورد گفتن دروغ در آنها بیشتر از بین می رود و تکرار اعمال منفی از احساس پشیمانی و احساس گناه می کاهد!!!

اما چیزی که بسیار هیجان انگیز و شگفتی اور است، مسئله ای است که محققان درباره صداقت و راستگویی کشف کرده اند. سال گذشته محققان آزمایشی شبیه آزمایش بالا را انجام دادند اما به جای اسکن مغز افراد، از آنها گروهی از سوالات مختلف در مورد شخصیت ، شغل، تحصیلات وحتی ضریب هوشی آنها پرسیده شدونتایج پژوهش نشان داد که هر چه صداقت افراد بیشتر باشد، آنها از هوش بیشتری برخوردار هستند.!!! دلیل این امر این است که افراد باهوش داری قدرت تجزیه و تحلیل بیشتری بوده و آینده دروغ گویی را در ذهن خود مورد بررسی قرار می دهند و نسبت به دیگران بیشتر قادرند تا پیامدهای منفی بالقوه دروغ گفتن را در نظر بگیرند. به گفته داستایوفسکی نویسنده روسی هیچ چیز در این جهان سخت تر از گفتن حقیقت نیست.

تاثیر دروغ بر مغز

تاثیر دروغ بر مغز

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.

دیدگاه خودتان را بنویسید.