خطرات آفتاب سوختگی

در روزهای آفتابی و زیبا، قرار گرفتن در نور خورشید معنایی همراه با تعطیلات، کنار دریا بودن و احساس آرامش دارد. رایج ترین مورد در وهله ی اول مربوط به افراد بی احتیاطی است که به محض رسیدن به سواحل دریا سعی می کنند حداکثر لذت را از تعطیلات خود ببرند و در این راه از هیچگونه محدودیتی پیروی نمی کنند و خطرات آفتاب سوختگی را در نظر نمی گیرند. آنها با دراز کشیدن روی شنها ، یک یا دو ساعت زیر آفتاب لم می دهند و سپس به فعالیت شدید فیزیکی می پردازند. پس از این چند ساعت و در انتهای روز، انها بدنی کاملا سوخته دارند. البته در این مورد ، عادت نداشتن به این نوع زندگی و فعالیت نیز مطرح است.

خطرات آفتاب سوختگی از کجا شروع می شود؟ هنگامی که شب فرا می رسد، پوست صورت ، سینه و پشت او دچار سوزش شده و به خارش می افتد و تماس با هر نوع پارچه برایش غیر قابل تحمل می شود. در صورتی که تابش افتاب شدید باشد ، عدم تعادلی در سیستم عصبی _نباتی بروز می کند و همراه با ان ، از دست دادن آب بدن ، عطش شدید و سردرد نیز تظاهر می کند. و بالاخره ، احساس تورم پاها و تب ، جدول همراهی آفتاب زدگی و گرما زدگی را تکمیل می کند.

در اکثر موارد ، در نیمه های شب به صورت اوژانسی ، پزشک یک استراحت دو روزه در وضعیت نیمه دراز کش و رژیم مصرف مایعات زیاد( آش سبزیها ، آب میوه و غیره) و مصرف داروهای ضد تورمی از نوع آسپرین را تجویز می کند.

مکانسیم اساسی پوست در دفاع از خود

در اولین مرحله ی شروع مبارزه ی بدن علیه آفتاب و گرما، پوست توسط دو مکانیسم اساسی از خود دفاع می کند.

۱- یکی از این مکانیسم ها در کوتاه مدت تاثیر می گذارد. ترشح بیش از حد عرق ، به مقدار قابل ملاحظه ای درجه ی حرارت موضعی پوست را با ایجاد عرق کاهش می دهد. عرق اساسا از آب و نمک تشکیل شده است و برای جایگزینی آن ، باید از آب نمک دار استفاده کرد. نسبت مناسب نمک محلول در آب (به صورت متوسط یک قاشق مربا خوری نمک طعام در یک لیتر آب) این امکان را به شخص می دهد تا گرما و کار شدید را بهتر تحمل کند.

ولی گاهی اوقات ، عملکرد این مکانیسم به خاطر عواملی نظیر بیش از حد بالا بودن دمای هوا یا تلاش جسمی شدید، کافی نیست.در این حالت ، تنظیم حرارت بدن دچار اشکال می شود. اشکالات به وجود آمده می تواند از یک آفتاب زدگی ساده تا اختلالات خطرناکی که نیازمند انتقال به بیمارستان و معالجه فوری از طریق سیستم وریدی است متغیر باشد.

کودکان در سنین پائین (خصوصا تا یک سالگی) شدیدا در این مورد حساس هستند زیرا سطح پوست بدنشان نسبت به یک شخص بالغ در رابطه با وزن و آب موجود در خون ، لنف و مایعات بین سلولی بیشتر است. به همین دلیل ، مایعات خیلی سریع تر از بین رفته و در صورت قرار گرفتن در حرارت های بالا ، مشکل تر قابل جبران است.

متاسفانه هر سال به خاطر بی توجهی والدین، وقایع مرگباری در این رابطه اتفاق می افتد. برخی از این اطفال ، برای مدتی طولانی روی ساحل مانده یا از شیشه ی عقب ماشین مدت زیادی تحت تابش آفتاب قرار گرفته اند. بنابراین برای جلوگیری از این وضعیت رعایت چند نکته ساده ضروری است:

  • هر اندازه سن کودک کمتر باشد، مدت قرار گرفتن او در برابر نور آفتاب یا هوای گرم نیز باید کاهش یابد.
  • مقدار آب موجود در مواد غذایی نوزادان باید زیاد شود( ترجیحا به صورت آب میوه در شیشه ی شیر آنها).
  • مراقب جریان هوا در وسیله ی نقلیه خود باشید. بعضی از اتومبیلها دارای سیستم جریان هوا در سمت عقب است که باعث ایجاد مشکلاتی می شود.
  • لباس های کودکان باید نخی و تا حد امکان سبک باشد.
  • و بالاخره ، کنترل درجه حرارت بدن نوزاد توسط حرارت سنج اقدام سودمنی خواهد بود.

۲- دیگر روش حفاظتی پوست در برابر تابش آفتاب که در دراز مدت انجام می شود ، برنزه شدن است. این پدیده عبارت است از تجمع ماده ی رنگی ملانین در لایه های سطحی تر پوست که خطر سوختگی آن را کاهش می دهد. ملانین به مقدار زیاد توسط سلولهای مهاجر (ملانوسیت) تولید می شود.

 

خطرات آفتاب سوختگی

خطرات آفتاب زدگی

متأسفانه ،گاهی اوقات این دفاع بر اثر عوامل ژنتیکی دچار نقص می شود که این مورد فرضاّ در مورد آلبینیسم که علامت مشخص آن عدم ساخت مواد رنگی در بدن است به چشم می خورد. در چنین وضعیتی ، برنزه شدن امکان پذیر نیست. سوای این مورد، پوست بسیاری از افراد نسبت به آفتاب حساس بوده و از نظر ملانین قابل جابجایی فقیر است که این مشکل را در افراد سرخ مو میتوان مشاهده کرد. مسلماّ در این رابطه ، باید حفاظت مصنوعی پوست تقویت شود.

این نوع سوختگیها خصوصاّ بر اثر تابش اشعه مادون قرمز ایجاد می شود. چنین سوختگی هایی معمولاّ از نوع درجه یک است که در این حالت قسمت های تحت تابش سرخ و دچار سوزش می شود. این حالت یک تا دو روز بعد، خود به خود بهبود می یابد.

سوختگی درجه دو حالت کاملاّ متفاوتی دارد. روی یک زمینه ی سرخ گسترده ، تاول های دردناکی ظاهر می شود که پر از مایع سرمی است. در این حالت ، این تاولها یا بدون مشکلی خشک و یا پاره می شود که در این صورت ، در محل باز آنها امکان عفونت وجود دارد. بهبود خود به خود این سوختگی ها طولانی است و غالباّ جای زخم نیز باقی می ماند که البته این مسئله تا حدود زیادی مربوط به نوع پوست است.

حساسیت و آلرژی نسبت به آفتاب

در بازگشت از تعطیلات، افراد زیادی به پزشک مراجعه می کنند، زیرا در قسمت هایی از بدنشان لکه های سرخی به وجود آمده است. این لکه ها روی دستها، پاها ، تنه وگاهی اوقات صورت ظاهر می شود. هنگامی که پزشک از دلیل ایجاد این ناراحتی سؤال می کند، این پاسخ را می شنود:“من نسبت به آفتاب حساسیت دارم”. آیا باید این مشکل را به عنوان یک داستان پذیرفت؟

می دانید که درجه ی حرارت هوا، افراد مبتلا به آلرژی را تحت تأثیر قرار می دهد. به همین شکل ، تماس با سرمای شدید نیزباعث ایجاد اودمهای کونیک در افرادی که آماده ی ابتلا به آن هستند، می شود. علائم این وضعیت، شامل متورم شدن گردن و صورت و سرخی است که به صورت ناگهانی و گاهی به شکل شدید ایجاد می شود (هنگامی که گردن به این حالت دچار شود، تنفس متوقف شده و امکان خفگی نیز وجود دارد).

نقش آفتاب تأثیری نامشخص در این مورد دارد و وقایعی که گزارش شده است، غالباّ به تغییر روش زندگی مربوط می شود. تغییراتی نظیر عوض شدن مواد غذایی ، تماس با زمینه ی موجودات و فلورهای متفاوت با سایر اوقات سال( جلبک های متنوعی که در آبهای دریاچه ها و دریاها وجود دارند و حشرات و پشه هایی که در فصول گرم سال تکثیر می شوند) که تماس با گزش آنها گاهی ناشناخته بوده و باعث ایجاد واکنش های پوستی جانبی می شود و به عنوان یک آلرژی مطرح می باشد.

حساسیت به نور

در این میان ، عناصر متعدد و خصوصاّ داروهایی وجود دارد که مصرف آنها حتی در مقادیر کم باعث ابجاد پدیده ای می شود که نام آن حساسیت به نور است. در این حالت، صورت و سایر قسمت های تحت تابش نور، رنگ قرمز تند و یکدستی به خود می گیرد(حتی اگر اشعه ی دریافت شده در حداقل خود باشد).

فهرست نام عناصری که باعث ایجاد حساسیت به نور می شود بسیار طولانی است، و در میان آنها انتی بیوتیک های متعدد و برخی از آرام بخش های عصبی به چشم می خورد. درمان این وضعیت، پس از حذف عناصر ایجاد کننده ی آن ، یا کناره گیری از آفتاب امکان پذیر است.

باید بدانید که قرار گرفتن در معرض آفتاب، در دراز مدت (حتی اگر بخوبی تحمل شده باشد) باعث ایجاد تخریب پوستی می شود که به این طریق ، پیری زودرس همراه با خشکی ، از دست دادن حالت ارتجاعی و چین وچروک زودرس به وجود می آید. بروز برخی از انواع سرطان ، از نظر آماری در افرادی که دارای فعالیت شغلی معمولی بوده و سالها در تماس با مناطق پر آفتاب بوده اند (مثل مورد دریانوردان) فراوانی بیشتری دارد.

محافظت از پوست

همه ی گفته های قبلی، نشان دهنده ی این است که باید از پوست محافظت شود، ولی این کار را از چه طریقی می توان انجام داد؟

مطالعه ی پست های مشکلات پوستی به شما پیشنهاد می شود.

در وهله ی اول ، استفاده از لباس هایی که نقاط حساس را که در معرض تابش هستند بیشتر بپوشاند. در این میان باید توجه خاصی نیز به گوشها مبذول شود که سوختگی انها ممکن است سبب عفونت غضروف گوش بیرونی شود(که درمان طولانی و مشکل دارد). لباسها باید ترجیحاّ از رنگ های روشن انتخاب شود، زیرا لباس های تیره انرژی نورانی را به خود جذب کرده و درجه ی حرارت محیط اطراف پوست را افزایش می دهد.

در اینجا می توان برای محافظت پوست از روش روغنی استفاده کرد. سه نوع روغن که دارای تأثیر بیشتری هستند عبارتند از:

  • روغن آوکادو  که برای پوست های خشک و شکننده مناسب تر است.
  • روغن کنجد که در مورد همه ی پوستها به کار می رود.
  • روغن زیتون که برای محافظت در برابر نور خیلی تند افتاب ( مثلاّ در ارتفاعات ) مورد استفاده قرار می گیرد. کاربرد ان به شکل همگون روی بخش هایی که در معرض تابش آفتاب است انجام می شود و لازم است این کار هر سه ساعت یکبار تکرار شود.

اما میتوان با پیشگیری های ساده ای که به بدن امکان می دهد تا با حداکثر نیرو با نور خورشید تطبیق پیدا کند، مانع آفتاب سوختگی شد.

 

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.