مشکلات حافظه از نظر طب سنتی

مشکلات حافظه از نظر طب سنتی هم مثل بسیاری از مشکلات دیگر ، یکی از موضوعات تحقیق و درمان بوده است. بهترین موردی که میتوان در این زمینه به آن اشاره کرد ، تمدن هایی  است که در مسیر اصلی جاده ابریشم وجود داشته اند؛ مانند تمدن چین ، هند،ایران و روم. این تمدن ها در زمینه تجویز داروها و تکنیک های مختلف درمانی ، نظیر درمان بسیاری از اختلالات روانی و جسمانی و نیز مشکلات حافظه و ضعف آن، دارای فرهنگ غنی و دانشی باستانی بوده اند که در اینجا به قسمتی از نگرش حکمای ایرانی در این زمینه می پردازیم.

مشکلات حافظه از نظر طب سنتی

مشکلات حافظه از نظر طب سنتی

در طب سنتی ، حکما مشکلات حافظه را از چند دیدگاه مورد مطالعه قرار می دادند؛

در ابتدا فرم سر و مقایسه و تناسب آن با قفسه سینه و با این بررسی می فهمیدندکه اگر سر انسان بیش از حد کوچک تر از قفسه سینه باشد،ممکن است خون رسانی به مغز مختل شود و در سنین بالا مشکلات حرکتی و حافظه ای برای وی ایجاد کند؛دوم، مزاج مغز را در نظر میگرفتند ؛ در واقع در طب ایرانی برای مغز ۱۲ مزاج سالم و۱۲ مزاج ناسالم در نظر گرفته شده است که در حقیقت این ۲۴ مورد ، براساس اصل و نسب (ژن) ، تربیت خانواده و تأثیر جامعه بر افراد شکل می گیرد ؛

مثلا مزاج سالم مغز سرد و تر است و در این صورت است که مغر به صورت سالم فعالیت می کند و چناچه  این عملکرد کاهش پیدا کند ، یعنی مزاج مغز سردتر از حدش شده و اگر فعال تر از حالت استانداردش باشد، یعنی مزاجش گرم تر از حد معمول شده است. و البته یادمان باشد همه اختلالات حافظه در اثر سردی مغز اتفاق می افتد، اما دلیل ان چیست ؟

در ادامه به چند مورد اشاره می کنیم که موجب سردی بیش از حد مغز می شود؛

۱– خواب ناکافی :

بهترین زمان خواب در شب ، حدود دو تا سه ساعت بعد از غروب افتاب است؛ یعنی زمانی که هورمون خواب ترشح می شود. بیشتر ما در ساعاتی قصد خواب می کنیم که ترشح هورمون خواب به اتمام رسیده، مثلا ساعت یک یا دو بامداد که در این صورت سیکل خواب به درستی اتفاق نمی افتد.

۲– هوای ناسالم :

زندگی در شهرهای آلوده ، بر عملکرد مغز اثر منفی دارد ؛ چنانکه موجب کمبود اکسیژن و تنفس راحت می شود که نشانه آن تیرگی و کبودی زبان ونیز احساس بی میلی به زندگی و در یک کلام افسردگی است.

۳– تغذیه نامناسب:

گفته می شود غذای مورد استفاده مغز،غذاهای (لطیف صالح الکیموس) هستند؛ مانند غذاهایی که بوی خوش دارند، آبکی بوده و یا دردسته سبزیجات ، جوانه ها ،مغزهاو… قرار میگیرند. در ضمن باید اکیدا از مصرف غذاهای چند بارگرم شده،چرب ، گوشتی مانند استیک ، آبگوشت و…پرهیز کنید.

۴– نداشتن ریتم صحیح در زمان فعالیت و استراحت:

مقدار زمان فعالیت روزانه ۸ساعت و زمان استراحت کردن و گذراندن وقت با خانواده و تفریح هم باید ۸ساعت باشد؛ البته همیشه باید به این مورد هم توجه کنید که مقدار فعالیتتان نباید از حد و توان شما بیشتر باشد؛ ضمن اینکه نباید زمان استراحت و خواب را باهم اشتباه بگیرید؛ در واقع استراحت کردن یعنی زمانی را برای بازپروری خود اختصاص بدهیدو به پارک و طبیعت بروید یا مطالعه کنید.

۵–  مشکلات هضم :

مناسب نبودن زمان تغذیه و نداشتن وقت کافی برای این امر یا موکول کردن تعذیه در محل کار ونیز شراطی پر استرس ، همه و همه باعث ضعیف شدن معده و در نتیجه هضم نادرست غذایی می شود که قرار است انرژی مغز را تامین کند.

۶– مشکلات دفع ادرار و مدفوع:

نگه داشتن مدفوع و ادرار دو عامل اصلی برای بازگشت رادیکال های آزاد در خون و مغز هستند که باعث ضعف عملکرد مغز می شوند و (سم) یا (سودای ناسالم)نام دارند ولازم است روزی یک یا دوبار دفع مدفوع و دو تا چهار بار دفع ادرار صورت گیرد.

۷– چسبیدن به خاطرات منفی :

مرور سیکل های باطل و خاطراتی که درآن ها شکست ها اتفاق افتاده اند، باعث ثبت الگوهای نامناسب در مغز می شود ودرصورتی که مغز این الگو را یادگیری کند ، موجب کاهش حافظه سمعی ، بصری و حتی حافظه لمسی در فرد شده ودر نهایت منجر به حس فراموشی خواهد شد.

۸–  فکر کردن به امور محال و غیر واقعی:

وقتی مدام نگران چیزی باشیم و دلهره اتفاقاتی راداشته باشیم که هنوز رخ نداده اند یا احتمال بروزآنها تقریبا صفراست ویا حتی آن ها مقولاتی کاملا ذهنی و غیرواقعی باشند، کاهش عملکرد صحیح مغز اتفاق می افتد و در نتیجه موجب کاهش حافظه میشود.

۹– دور شدن از عبادت و امور معنوی :

انجام امور معنوی و معناگرایانه موجب تقویت مغز و ارتباط بین اطلاعات در مغز و افزایش عملکرد آن و بهبود حافظه می شود. مثلا پیداکردن راهکار برای سامان دادن به دانش آموزان بی سرپرست یا همکاری دراجرای یک کمپین محیط زیستی یا حتی شرکت در برگزاری مراسم مذهبی میتواند مغز را ازحالت یک سویه نگر وفردی خارج کند و با روح جمعی حاکم در بیرون خود پیوند بزند.

۱۰- نداشتن تکنیک صحیح مطالعه:

نداشتن روش برای مطالعه صحیح و غفلت از ریتم خوب در مطالعه ، مثل خلاصه برداری ،مرور دوباره ، پیدا کردن مثال مناسب برای مطالب و… موجب بد عملکردن مغز میشود.

معجزه دمنوش در تقویت حافظه

مشکلات حافظه از نظر طب سنتی

مشکلات حافظه از نظر طب سنتی

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.

دیدگاه خودتان را بنویسید.