مشکلات ناخن و راه حل آن

در پست قبل به مراقبت از دست ها و ناخن ها پرداختیم اکنون به مشکلات ناخن و راه حل آن می پردازیم.

ایجاد حباب بر روی لاک ناخن

برای پیش گیری از ایجاد حباب روی ناخن ها ، ظرف محتوی لاک ناخن را قبل از مصرف تکان ندهید. بطری حاوی لاک را به آرامی بطرف پایین و بالا حرکت دهید و آن را با ملایمت درون دست های خود بچرخانید.

شکستن ناخن

از محصولات بهداشتی ناخنی که حاوی فورمالدئید هستند استفاده نکنید و در عوض محصولاتی انتخاب کنید که حاوی:

  1. پروتئین باشد؛ پروتئین لایه های ناخن را در کنار یکدیگر نگاه داشته و مانع پوسته پوسته شدن آن می گردد.
  2. کلسیم باشد؛ کلسیم به ساخته شدن لایه های ناخن بر روی ناخن های بسیار نازک کمک می کند.
  3. تفلون باشد؛ همانند یک محافظ عمل می کند و مانع نفوذ آب و مواد شیمیایی به داخل ناخن می شود.
درمان جویدن ناخن

کمی سس فلفل را به لاک ناخن خود اضافه کنید. این پوشش تند و سوزاننده مانع جویدن ناخن خواهد شد. هیچ وقت لاک ناخن را در هوای سرد قرار ندهید. لاک های خود را در یخچال نگذارید. این کار به دوام لاک شما کمکی نخواهد کرد بلکه موجب خشک شدن آنها می شود.

ناخن های ضعیف

مالیدن ناخن ها ، راز موفقیت مانیکوریست ها برای ساختن یک ناخن قوی است. ماساژ دادن ناخن ها نه تنها آنها را صاف و درخشنده میکند بلکه با افزایش جریان خون در ماتریکس ، جایی که رشد ناخن از آن آغاز می شود، ناخن را قوی می سازد.

نقاط سفید روی ناخن

به رژیم غذایی خود روی بیفزایید. می توانید از داروهای مکمل حاوی روی استفاده کنید و یا از مواد غذایی غنی از روی چون تخم مرغ ، شیر و جگر استفاده کنید.

قارچ ناخن

ناخن های ضخیم شده و بی رنگ گاه نشان ابتلای ناخن به قارچ هستند. اغلب درمان شامل استفاده از محصولات ضد قارچ حاوی کلرید بنزالکونیوم خواهد بود.

خرد شدن لاک

هر نوع لاک ناخن، زمانی که به روی ناخن های خشک و شکننده استفاده شود خرد خواهد شد زیرا انعطاف خود را از دست خواهد داد. روزانه ناخن های خود را با روغن زیتون ماساز دهید.  توجه کنید: برای درمان ناخن های شکننده ، از سوهان ناخن برای صاف کردن گوشه های ناخن استفاده کنید و بر روی نقاط شکسته شده جلا دهنده بزنید.سپس اجازه دهید جلا دهنده خشک شود و دوباره تمام ناخن را با جلا دهنده پوشش دهید.

پوسته پوسته شدن ناخن ها

این مشکل اغلب به دلیل قرار دادن ناخن ها ، بدون حفاظ ، در معرض مواد شیمیایی و شوینده ها بوجود آید. از مصرف استون و شستن ظروف بدون دستکش بپرهیزید. هر روز ناخن هایتان را با روغن ویتامین E مرطوب کنید. توجه کنید: از ناخن های خود به عنوان ابزار استفاده نکنید ، هم چنین لاک ناخن خود را با ناخن تان نکنید زیرا همواره با کنده شدن ورقه های لاک ، لایه ای از سطح خارجی ناخن شما نیز کنده می شود.

ناخن های پر از چاله و چوله

اگر این حالت به صورت مزمن وجود داشته باشد می تواند نشان دهنده ی بیماری پسوریازیس باشد.استفاده از کرم های کوریتزون که بدون نیاز به تجویز پزشک فروخته می شوند می تواند حفره های روی ناخن را درمان کند. مصرف اسید چرب امگا ۳ (موجود در ماهی) نیز از تشکیل این قبیل حفره ها پیشگیری می کند.

ناخن های خشک

از روغن مرطوب کننده ی لب برای رطوبت بخشیدن به ناخن هایتان استفاده کنید. این روغن از آسیب رسیدن به ناخن هایتان بر اثر تابش نور خورشید نیز جلوگیری می کند. توجه کنید: این روغن در درمان ترک نوک انگشتان نیز به کار می رود.

ناخن هایی که رشد نمی کنند

یک بسته ژلاتین بدون مزه را با یک قاشق غذاخوری ژل پترولیوم مخلوط کنید. این مخلوط را درون ظرف درداری نگه داری کنید (این ظرف را درون یخچال فرار ندهید). هر روز ناخن های خود را با این مخلوط ماساز دهید تا به قوی شدن و رشد آنها کمک نمایید.

پاک کردن لاک ناخن

از کمی پاک کننده ی لاک ناخن استفاده کنید و آن را بر روی لاک بمالید. در صورت لزوم پس از این که ناخن خشک شد روی ناحیه ی مورد نظرتان کمی لاک بمالید.

راز زیبایی ناخن ها

هرهفته بستر و کوتیکول ناخن ها را با روغن سیر ماساز دهید. این درمان قدیمی خیلی زود به رشد و قوی شدن ناخن ها منجر خواهد شد. دستکش پلاستیکی بپوشید (نه تنها برای حفظ روغن بر روی دست تان بلکه برای جلوگیری از پخش شدن بوی آن به اطراف ) و اجازه دهید روغن به مدت حداقل ۱۵ دقیقه روی دست تان بماند. پس از اینکه دستان خود را خوب شستید یک نیمه لیمو را به روی پوست آنها بمالید تا بوی سیر از بین برود.

بد رنگ شدن ناخن

بد رنگ شدن ناخن های خود را با قرار دادن گلوله ی پنبه ای آغشته به سرکه بر روی ناخن هایتان و فشار دادن به مدت یک دقیقه درمان کنید.

 

 

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.

دیدگاه خودتان را بنویسید.