پیشگیری از بروز مشکلات روحی کودک در دوران بارداری

همه دوست دارند هم از نظر جسمی هم از نظر روحی فرزندانی سالم و سرحال داشته باشند.از آن جایی که سلامت روح و روان انسان از دوران جنینی شکل میگیرد، اگر والدین فرزندان سالمی میخواهند، باید از ابتدای دوران بارداری نکات مختلف و مهمی ، از جمله تغذیه دوران بارداری را رعایت کنند؛ چرا که بسیاری از صفات و خصوصیات کودکان قبل از تولد در وجود آن ها نقش میبندد.به دلیل اهمیت موضوع در خصوص سلامت کودکان و پیشگیری از بروز مشکلات روحی کودک در دوران بارداری در این پست به توضیح آن میپردازیم؛

پیشگیری از بروز مشکلات روحی کودک در دوران بارداری

پیشگیری از مشکلات روحی کودک در دوران بارداری

آغاز دوران بارداری

در واقع میتوان مدت بارداری را به سه دوره سه ماهه ابتدایی ، سه ماهه میانی و سه ماهی پایانی تقسیم کرد؛ در سه ماهه نخست ، فرد وقتی چنین حسی را تجربه می کند ، در مورد اینکه آیاجنین او سالم است یا نه و یا اینکه در شرایط روحی ،روانی و جسمی سالم قرار دارد یا نه ، دچار نگرانی می شود. هم چنین موضوع دیگر در این باره تغذیه مادر در دوران بارداری است که قطعا تأثیر به سزایی در حالات جنین و ارتباط وی با مادر دارد. در سه ماهه دوم اتفاق جالبی که می افتد ، پذیرش مادر است. یعنی مادر در این هنگام کم کم شرایط جدیدش را می پذیرد تا الفت لازم بین مادر و جنین ایجاد شود.

به هر جال نگرانی های دوره اول بارداری کماکان پابرجاست که این نگرانی ها با توجه به روحیات مادر، شدت و ضعف توانایی های او ومیزان ترس هایش متفاوت است. در گذشته تصور میشد ویار به خاطر کمبود برخی مواد غذایی است ، اما امروزه عده ای معتقدند مشکلات و دغدغه های مادر در این دوران هم میتواند بر موضوع داشتن ویار تأثیر بگذارد. در هر صورت تغذیه مادر و آرامش او در تمام دوران بارداری میتواند بر پیشگیری از بروز مشکلات روحی کودک در دوران بارداری تآثیر بگذارد.

از مادر بودن لذت ببرید

برای اینکه مادر بتواند لذت بیشتری از شرایط جدیدش ببرد، باید بتواند با جنینش ارتباط برقرار کند؛ مثلا با وی صحبت کند ، برایش داستان بخواند و یا موسیقی پخش کند ؛ البته شنیدن موسیقی های آرامش بخش هم برای خود مادر جالب و شنیدنی است هم جنین. وقتی تعامل عاطفی حتی قبل از تولد بیشتر شود ، قطعا مادر با اشتیاق بیشتری منتظر فرزندش خواهد بود وپیشگیری از بروز مشکلات روحی کودک از دوران بارداری خواهد شد.

توجه به مادر

برای اینکه انسان تجربه خوبی از دوران جنینی داشته باشد، بهتر است مادر را تا حد امکان از نوسانات و استرس دور نگه داریم. در واقع گاهی این ترس ها به خاطر شنیده های اطرافیان است که نباید به آنها توجه کرد. مادر باید بداند که امروزه زایمان روند بسیار طبیعی دارد که برای آن جای اضطرابی نمی ماند.

تأثیر مادر بر کودک

گفتیم که تمام حالات مادر بر جنین اثر دارد ؛پس حالت افسردگی مادر یا حتی مصرف دخانیات وی از طریق جفت به جنین منتقل می شود، تاثیر منفی بر جنین دارد.حتی میتوان گفت کودکانی که بیش فعال هستند یا کم تحرکی دارند از دوران جنینی این مشکلات را داشته اند.

ضرورت تغذیه مناسب

بهتر است مادر در کنار پزشک زنان یا متخصص تغذیه نیز در زمینه نحوه صحیح مصرف مواد غذایی در این دوران مشورت کند.زیرا هر چیزی که مصرف میکنند مستقیما بر جنینشان تاثیر می گذارد.مادران باید در نظر داشته باشند که اگر در سه ماهه اول بارداری بیش از سه کیلو وزن اضافه کنند ممکن است به دیابت دوران بارداری ، مسمومیت و فشار خون مبتلا شوند.برعکس مادری هم که به دلیل ویارش درست تغذیه نکرده باشد،ممکن است خود و جنینش به سوء تغذیه دچار شوند.

مراقبت های همسر

مادر در طول بارداری و پس از تولد فرزندش به توجه خاص همسر نیاز دارد.  گاهی مادران نمیتوانند از چیزی لذت ببرند ، چون ممکن است بیش از حد به فرزندشان توجه کنند ،چرا که می ترسند آسیبی به او برسد. البته این حالت طبیعی است اما اگر ادامه یابد مشکلات جدی گریبانگیر مادر و فرزند خواهد شد. بهتر است مادر پس از زایمان تنها نباشد و حتما با کسانی که اورا دوست دارند و او هم علاقمند است ، در ارتباط باشند.

در واقع زن پس از زایمان و دوران سخت بارداری نیاز دارد که اطرافیان به ویژه همسر توجه خاصی به او داشته باشند.  در نهایت فراموش نکنیم که دوران بارداری دوره بسیار مهمی در زندگی خانمهاست که میتواند همراه با تاثیرات روحی مثبت و منفی باشد که همین تاثیرات بر حالات روحی پس از زایمان و رفتار فرزند متولد شده اثر بسزایی دارد.

 

پیشگیری از بروز مشکلات روحی کودک در دوران بارداری

پیشگیری از بروز مشکلات روحی کودک در دوران بارداری

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.

دیدگاه خودتان را بنویسید.