کلسیم و مواد غذایی دارای کلسیم

کلسیم فراوان ترین ماده ی معدنی موجود در بدن انسان می باشد. ۹۹ درصد کل کلسیم بدن در استخوان ها موجود است.کلسیم اعمال بسیار مهمی در بدن بر عهده دارد. از این اعمال می توان نفوذپذیری دیواره ی سلولی را نام برد. به این منظور کلسیم در انتقال مواد از دیواره ی سلول های بدن نقش مهمی ایفا می کند.

کلسیم عامل اصلی برای فعالیت طبیعی سلول ها و اعصاب می باشد.به طور مثال کلسیم در اعمال مهمی چون انقباض قلب ،انعقاد خون ، فعال سازی تعداد زیادی از انزیم ها ، حرکت کروموزم قبل از تقسیم سلولی ، سنتز و رها شدن نوروترانس میترها و… نقش دارد. بیشتر کلسیم بدن توسط انتقال فعال از روده کوچک و مقداری نیز از معده جذب می شود. کلسیم به طور عمده در تیغه های استخوانی انتهای استخوان های بلند ذخیره می شود.

بهترین روش برای پیشگیری از پوکی استخوان ، محکم کردن استخوان ها در دوران جوانی ، تغذیه ی کافی و داشتن فعالیت بدنی در تمام طول زندگی است ولی اگر کلسیم فقط در سنین جوانی به طور کامل تامین شده باشد و در سنین میان سالی کلسیم مورد نیاز فعالیت های حیاتی بدن نتواند تامین شود، بدن انسان این مقدار کلسیم را از استخوان ها باز جذب میکند و سبب پوک شدن استخوان ها می شود.

منابع کلسیم

آب سخت ، سبزی های دارای برگ سبز تیره مثل کلم ، شلغم و… ماهی هایی که با استخوان کنسرو می شوند مثل شاه ماهی ، سالمون و ساردین که البته باید استخوان های شان نیز مصرف شود. کنگر فرنگی ، بروکلی ، هویچ ، کرفس ، لوبیا سفید و فرنگی و اسفناج از سبزیجاتی هستند که کلسیم بیشتری دارند.

بادام بو ذاده ، لوبیای سویای بو داده ، لوبیای پخته و انجیر خشک نیز دارای کلسیم هستند. بهترین نوع نان که بیشترین میزان کلسیم را دارد ، نان با آرد ذرت است.

شیر و فراورده های شیری مهم ترین منبع کلسیم هستند. لاکتوز موجود در شیر ، خود عامل مهمی برای تسهیل جذب کلسیم می باشد. زیرا تحقیقات نشان داده است که کلسیم شیر در حضور لاکتوز به خوبی جذب بدن می شود.

کلسیم و مواد غذایی دارای کلسیم

کلسیم و مواد غذایی دارای کلسیم

جدول مواد غذایی دارای کلسیم ( بر مبنای ۱۰۰ گرم )

 

مواد غذایی کلسیم (میلی گرم) انرژی (کالری)
آلو بخارا خشک ۳۸ ۱۶۰
آلو بخار تازه ۳۴ ۱۴۱
آلوبخار کنسرو شده ۲۶ ۷۹
انجیر خشک ۲۵۰ ۲۲۷
انجیر تازه ۳۸ ۴۳
شاه توت ۴۱ ۲۵
انگور فرنگی ۲۸ ۵۴
تمشک ۲۵ ۲۵
ذغال اخته ۱۲ ۳۰
قره قات ۱۲ ۱۵
پرتقال ۴۷ ۳۷
نارنگی ۴۲ ۳۵
لیموشیرین ۲۷ ۱۴
لیمو ترش ۲۳ ۹
گریپ فروت ۲۳ ۳۰
زرد آلو خشک ۷۳ ۱۲۸
زرد آلو تازه ۱۵ ۳۶
هلو خشک ۳۶ ۲۱۹
آرتیشو ۴۱ ۱۸
پیاز ۲۵ ۳۶
پیازچه ۳۹ ۲۳
چغندر ۲۰ ۳۶
شاهی ۱۷۰ ۲۲
اسفناج ۱۷۰ ۲۵
کلم برگ ۱۳۰ ۳۳
بروکلی ۵۶ ۳۳
کلم سفید ۵۲ ۲۶
کلم قرمز ۵۲ ۲۶
شلغم ۴۸ ۲۳
بروسلا ۲۶ ۴۲
گل کلم ۲۱ ۳۴
تربچه ۱۹ ۱۲
هویچ ۳۴ ۳۰
سیب زمینی ۶ ۷۰
کاهو ۵۳ ۱۲
کاسنی ۲۱ ۲۱
سیر ۱۹ ۹۸
کرفس ۴۱ ۷
لوبیای سویا ۲۴۰ ۳۷۰
آب معدنی ۴۵ ۰
نخود ۱۶۰ ۳۲۰
باقلا ۱۰۰ ۲۵۴
لوبیا قرمز ۱۰۰ ۲۶۶
نخودفرنگی خشک ۶۱ ۳۰۳
عدس قرمز ۵۱ ۳۱۸
نخود فرنگی تازه ۲۱ ۷۳
شیر کم چرب ۲۰۰ ۵۵
دوغ ۶۰ ۱۵
پنیر ۴۵۰ ۲۵۰
کشک ۴۳۰ ۳۸۰
ماهی کنسرو شده با روغن ۳۵۴ ۳۱۵
ماهی کنسرو شدن بدون روغن ۴۳۷ ۱۵۰
هلو تازه ۷۳ ۱۲۸

فرآیند جذب کلسیم بسیار پیچیده ، دقیق و منظم است . با عوامل تأثیر گذار بر جذب کلسیم آشنا شوید.

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.