سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی http://sitrin.ir مجله ای متفاوت شامل مطالب سلامت زناشویی، روانشناسی ، انرژی مثبت، آرایش و زیبایی ، دنیای مد Mon, 16 Jan 2017 18:51:24 +0000 fa-IR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.7.1 نیروی درمانگر عشق http://sitrin.ir/%d9%86%db%8c%d8%b1%d9%88%db%8c-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%da%af%d8%b1-%d8%b9%d8%b4%d9%82/ http://sitrin.ir/%d9%86%db%8c%d8%b1%d9%88%db%8c-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%da%af%d8%b1-%d8%b9%d8%b4%d9%82/#respond Mon, 16 Jan 2017 18:51:24 +0000 http://sitrin.ir/?p=805 نیروی درمانگر عشق مجله ی انرژی مثبت سیترین؛ دو راه برای اینکه قدرت معجزه گر عشق الهی و نیروی درمانگر عشق در همه ی امور از جمله ذهنتان، به کار افتد؛ وجود دارد ، که عبارتند از : بخشیدن و پاک کردن روح. این دو بخش از عشق است. هرگاه دیدید که مشکلات زندگی تان […]

نوشته نیروی درمانگر عشق اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
نیروی درمانگر عشق

مجله ی انرژی مثبت سیترین؛ دو راه برای اینکه قدرت معجزه گر عشق الهی و نیروی درمانگر عشق در همه ی امور از جمله ذهنتان، به کار افتد؛ وجود دارد ، که عبارتند از : بخشیدن و پاک کردن روح. این دو بخش از عشق است. هرگاه دیدید که مشکلات زندگی تان رفع و حل نمی شود برای این است که، هنوز این دو بخش را در زندگی، به کار نبرده اید.

عشق ،چیز باشکوهی است. اما ممکن است زمانی درصدد هرس کردن عشق در زندگیتان بوده ، عشق را چیز شکننده ای تصور کرده باشید. ولی اگر مشتاق بخشندگی و پاک کردن روح باشید، همه ی مشکلات به چیزهایی باشکوه تبدیل می شود و در آن صورت است که می فهمید عشق الهی می تواند شما را به سوی موهبتی بزرگ، هدایت کند. بخشایش، یعنی آزاد کردن و هر چیز مثبت را به جای منفی جایگزین کردن.

پاک کردن روح

خود نوعی بخشایش است و همه ی انسان ها به نوعی به آن نیاز دارند. همه فکر می کنند وابستگی عاطفی یکی از بالاترین جلوه های عشق است، ولی این طور نیست. پاک کردن روح یکی از بالاترین صورت های محبت است.

هرگز آن چیزی که به خیر و صلاحتان باشد را از دست نمی دهید. هرگاه چنین اتفاقی افتاد، پس بدانید که آن چیز به صلاحتان نیست و برایتان سودمند نیست. اگر چه در نظرتان بهترین بوده باشد. از این رو قدرت عشق الهی شما را از آن ازاد کرده است و با این عقیده ، شما می توانید دست از آن بردارید.

آزاد کردن دیگران به معنای آزاد کردن خودتان است، وقتی که شخص یا شرایط یا اوضاعی را که احساس می کنید شما را آزار می دهد رها کنید، کلید را به سوی آزادی و رهایی می چرخانید.

نیروی درمانگر عشق

نیروی درمانگر عشق

خلیل جبران در مورد عشق الهی یا عشق نجات دهنده چنین می نویسد:

” به دیگران عشق بورزید، اما عشق را اسیر نکنید، بگذارید در کنار با هم بودنتان فضای خالی ای نیز، وجود  داشته باشد. سعی کنید بگویید، بشنوید و بخندید ولی هر یک از شما تنها باشید، در کنار هم باشید ولی با فاصله.”

هرگاه دعاهایتان به اجابت نمی رسد، به این دلیل است که هنوز راه پاکی و جلای روحی خود را که همانا رها کردن دیگران و رها کردن موقعیت ها یا مشکلات مالی یا روحی و روانی است را بلد نیستید.

عفو و بخشش

یکی از مهم ترین و والاترین انواع پاکی روح است و یکی از صورت های با ارزش عشق است. اگر به عفو و بخشش اقدام کنید به قدرت شفا بخش عشق الهی پی می برید. باید جراحات و آزارهای گذشته را ببخشید و تصور نکنید که این بخشیدن ، لطفی به شخص اشتباه کننده است، بلکه به نیکی ای در حق، خودتان است.

نفرت ، انزجار، انتقام ، خشم و… همه باعث فرسودگی روح شما می شود و روح شما را به تباهی می کشاندو باعث ایجاد مشکلاتی بزرگ در زندگی شما می شود. وقتی دیگران شما را آزار و اذیت می کنند به چه دلیلی است؟ آنها نمی توانند موجب یأس ، تحقیر و شرمندگی ما شوند، اما ممکن است راه خود را پیدا کنند.

آنها به این دلیل سر راه ما قرار گرفته اند که به دعای خیرما نیاز داشتند. به ما نگاه می کردند تا تعادل خود را در زندگی بازیابند. آنها هر کاری بکنند مانع از پیشرفت ما نمی شوند. آنها نمی توانند رحمت خدا را ار ما بگیرند، زیرا توانایی انجام این کار ار ندارند.

قوانین شفا و حقیقت شفا دهنده چیست؟

نوشته نیروی درمانگر عشق اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
http://sitrin.ir/%d9%86%db%8c%d8%b1%d9%88%db%8c-%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86%da%af%d8%b1-%d8%b9%d8%b4%d9%82/feed/ 0
معجزه عشق http://sitrin.ir/%d9%85%d8%b9%d8%ac%d8%b2%d9%87-%d8%b9%d8%b4%d9%82/ http://sitrin.ir/%d9%85%d8%b9%d8%ac%d8%b2%d9%87-%d8%b9%d8%b4%d9%82/#respond Mon, 16 Jan 2017 18:46:04 +0000 http://sitrin.ir/?p=799 معجزه عشق عشق، مهربان است ، حسادت و غرور نزد عشق جایی ندارد، عشق از نادرستی و دروغ شاد نمی شود ولی از شادی خشنود می گردد، عشق صبر می کند و همه را باور می کند، عشق همواره امیدوار و امید بخش است و هر سختی و مشکلی را تحمل می کند، عشق و […]

نوشته معجزه عشق اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
معجزه عشق

عشق، مهربان است ، حسادت و غرور نزد عشق جایی ندارد، عشق از نادرستی و دروغ شاد نمی شود ولی از شادی خشنود می گردد، عشق صبر می کند و همه را باور می کند، عشق همواره امیدوار و امید بخش است و هر سختی و مشکلی را تحمل می کند، عشق و محبت هیچ گاه از بین نمی رود.معجزه عشق باورنکردنی است..

عشق و محبت شخصی و غیر شخصی

در عشق و محبت شخصی می توان نسبت به افراد خانواده یا دوستان و خویشاوندان ، مهربانی ، عاطفه ، ملاحظه و ایثار خاصی نشان داد اما عشق و محبت غیر شخصی ، در اصل به معنای توانایی کنار آمدن با مردم بدون دلبستگی شخصی یا وابستگی عاطفی است. برای پدید آوردن آگاهی و پرورش عشق و محبت غیر شخصی نسبت به دوستان و آشنایان و همه ی کسانی که با آنها سروکار دارید عبارت زیر بسیار مؤثراست:

” من بی هیچ وابستگی همه را دوست دارم، همه نیز، بی هیچ وابستگی ، من را دوست دارند.”

عشق در وجود شماست

شاید شما با گروه هایی که به صورت دسته جمعی به دعا می پردازند آشنایی نداشته باشید، اما با این حال باز هم می توانید از اعجاز بی کران عشق بهره مند شوید، چراکه همه ی عشق و محبتی را که برای سلامت، ثروت ، شادمانی و سعادت نیاز دارید، در وجود شما نهفته است؛ به عبارت دیگر عشق الهی یکی از قدرت های معنوی شماست! پس به یاد داشته باشید که :

عشق را نباید خارج از وجود خود جستجو کنید، بلکه محبت را باید در وجود خود کشف کنید و از طریق اندیشه،کلام،اعمال و دعا ، آن را از خود بروز دهید.

اگر به این کار ادامه دهید، به معجزه عشق پی می برید و در روابط خود با همگان پیروز و بر همه اوضاع و شرایط مسلط می شوید. یکی از جامعه شناسان مشهور جهان که در دانشگاه هاروارد، تدریس می کند، پس از بررسی قدرت عشق و محبت به این نتیجه رسید که :

” انسان می تواند آگاهانه عشق را مانند هر فضیلت دیگر ایجاد کند و پرورش دهد.”

پس اگر چنین به نظر می رسد که عشق، شما را فراموش کرده یا بی اعتنا از کنار شما عبور کرده است. لزومی ندارد احساس ناامیدی و شکست کنید، زیرا آنان که اظهار می کنند زندگی شان خالی از عشق و محبت است اشتباهاُ عشق را خارج از وجود خویش جستجو می کنند، در حالی که حقیقت چنین است که عشق نخست ، از درون آغاز می شود و آنگاه به صورت اندیشه ، احساس ، کلام و عمل ابراز می شود و شما تنها زمانی که پرورش عشق را در وجود خود آغاز کنید، می توانید باور کنید که شیوه ای معنوی ، علمی و رضایت بخش را پیش گرفته اید؛ زیرا تنها در این صورت است که دیگر با اوضاع شرایط و دیگران درگیر نیستید و می توانید رها از هر گونه ترس و ناامیدی بر خود و جهان پیرامون خود تسلط یابید.

عشق نیرویی درمانگر است که به محض جریان یافتن، همه جا را نورانی و تابناک می کند و زمانی که از آن سرشار شوید ، اشخاص ، اوضاع و شرایط را به سوی خود جذب می کنید و به این ترتیب ، بر کامیابی و شادکامی خود می افزایید.

قانون های شفا دهنده و حقیقت شگفت انگیز در مورد شفا چیست؟

 

نوشته معجزه عشق اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
http://sitrin.ir/%d9%85%d8%b9%d8%ac%d8%b2%d9%87-%d8%b9%d8%b4%d9%82/feed/ 0
راه های ساده برای کنترل استرس بخش چهارم http://sitrin.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3-%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%85/ http://sitrin.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3-%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%85/#respond Thu, 12 Jan 2017 12:51:55 +0000 http://sitrin.ir/?p=743 راه های ساده برای کنترل استرس در مجله سلامت سیترین تعدادی راهکار برای موفقیت در زندگی بدون استرس و دست یابی به آرامش توضیح دادیم برای مطالعه به بخش سوم مراجعه کنید. ۲۳٫  هدفتان را دستیابی به ستاره ها قرار دهید وقتی هدف هایمان را مشخص می کنیم به خشنودی می رسیم. نمی توانیم مدتی […]

نوشته راه های ساده برای کنترل استرس بخش چهارم اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
راه های ساده برای کنترل استرس

در مجله سلامت سیترین تعدادی راهکار برای موفقیت در زندگی بدون استرس و دست یابی به آرامش توضیح دادیم برای مطالعه به بخش سوم مراجعه کنید.

۲۳٫  هدفتان را دستیابی به ستاره ها قرار دهید

وقتی هدف هایمان را مشخص می کنیم به خشنودی می رسیم. نمی توانیم مدتی طولانی استرس زده باقی بمانیم. در بسیاری از مواقع با اولویت قایل شدن میان کارهایی که باید انجام بدهید، می توانید هدف هایتان را مشخص کنید تا تجربه ی استرس کمتر را به دست اورد.

۲۴٫ ناملایمات زندگی را کمی پذیرا باشید

برای اینکه استرس زده نشوید ، کیفیت درجه دوم و سوم را هم پذیرا باشید. در ضمن قبل از سپردن اختیار، توضیح بدهید که چه خواسته و توقعی دارید، زیرا طرف دیگر ممکن است به طور دقیق از خواسته و انتظار شما آگاهی نداشته باشد. البته پس از واگذاری کارها به دیگران فراموش نکنید که چند بار به آن سرکشی کنید.

۲۵٫ در هر زمان ، یک کار را بکنید

وقتی احساس می کنید که از اثر کارهای فوق العاده زیادی که باید انجام دهید استرس زده هستید، به این توصیه گوش کرده، عمل کنید: بنشینید یک فنجان قهوه یا چای سفارش بدهید. کارهایی که باید انجام دهید را به ترتیب بنویسید. کارهایی که وقتی انجام شوند، از شدت استرس شما کاسته خواهد شد.

راه های ساده برای کنترل استرس

راه های ساده برای کنترل استرس

۲۶٫ خنده استرس را می کشد

انسان موجود غریبی است. بسیاری از ما دوست داریم به خود آسیب برسانیم، چگونه؟ خیلی ساده. همه ما می دانیم که خنده استرس را از بین می برد. این را هم می دانیم که به کمترین بهای ممکن می توانیم خنده را خریداری کنیم و با این حال و با وجود آنکه می دانیم استرس تا چه اندازه برای ما زیان بار است، هنوز استرس تولید می کنیم.ذهن می تواند تولید استرس یا تولید خنده کند. شروع به سوت زدن بکنید تا شاد شوید. به ناراحتی های خود بخندید تا استرس از شما فرار کند.

۲۷٫ بیاموزید از کاری که برای زندگی کردن می کنید لذت ببرید

اگر خواهان شادی یک ساعته هستید، چرت بزنید.

اگر خواهان شادی یک روزه هستید ، به پیک نیک بروید.

اگر خواهان شادی یک هفته ای هستید، به مرخصی و تعطیلات بروید.

اگر خواهان شادی یک ماهه هستید، ازدواج کنید.

اگر خواهان شادی یک ساله هستید، ثروتی را به ارث ببرید.

اما اگر خواهان شادی برای همه ی مدت عمر هستید، بیاموزید از کاری که برای امرار معاش می کنید، لذت ببرید.

۲۸٫ کتاب را سلاح خود کنید تا در نبردهای زندگی پیروز شوید

برای انسان متفکر امروز، کتاب در حکم سلاح است. از شروع تمدن ، انسان سلاح های خود را تکمیل کرده است و از تبر سنگی به سلاح های اتمی رسیده است.

از راه کتاب است که درایت دوران ها، فرهنگ ها و تمدن ها از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود و موفقیت و شکوفایی مردم شتاب می گیرد. کتاب ها در رشد و تعالی انسان تأثیرفراوان داشته اند. کسی که هوشمندانه کتاب می خواند می تواند بهشت را در این کره ی خاکی خلق کند. در بهشت استرس وجود خارجی ندارد.

۲۹٫ برای تلافی کردن حرف نزنید

بسیاری از مردم در فکر انتقام و عمل تلافی جویانه هستند. این میل باطل، بسیاری از خانواده ها را متلاشی می کند.

اگر می بینید دیگران اشتباه می کنند، اشکالی ندارد اشتباه ان ها را گوشزد کنید، به شرطی که خود شما در آن کار بخصوص مهارت و تخصص داشته باشید. در غیر این صورت سکوت اختیار کنید. فراموش نکنید هرگاه انتقاد می کنید برای خود دشمن تراشی می کنید و داشتن دشمن هم بر استرس شما می افزاید. شجاعت یعنی آنکه به اشتباه های خود اعتراف کنید و برکار خودتان بخندید.

۳۰٫ اگر تلاش هایتان به نتیجه نمی رسد از سطح معیارهایتان بکاهید

همه ی ما در چرخه های اجتماعی زندگی می کنیم. اگر می خواهیم از استرس خلاص شویم باید تنها به چرخه ی خودمان فکر بکنیم. وقتی به چرخه های اجتماعی بزرگتر فکر می کنیم و می خواهیم نام خود را در جمع آن ها وارد کنیم ، استرس زده می شویم.

برای مطالعه از ابتدای مطلب کلیک کنید.

آیا افسرده هستید؟

نوشته راه های ساده برای کنترل استرس بخش چهارم اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
http://sitrin.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b3%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3-%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1%d9%85/feed/ 0
راه های جلوگیری از استرس بخش سوم http://sitrin.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d9%84%d9%88%da%af%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3/ http://sitrin.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d9%84%d9%88%da%af%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3/#respond Thu, 12 Jan 2017 12:51:34 +0000 http://sitrin.ir/?p=742 راه های جلوگیری از استرس در بخش دوم تعدادی از راه های جلوگیری از استرس توضیح داده شده برای مطالعه به بخش دوم مراجعه کنید. ۱۴٫بیاموزید که بلافاصله سپاسگذاری یا ابراز تأسف کنید معمولا اغلب ما در استفاده از کلمه های : سپاسگذارم و متأسفم، مشکل داریم. همه ی ما وقتی نوبت به استفاده از […]

نوشته راه های جلوگیری از استرس بخش سوم اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
راه های جلوگیری از استرس

در بخش دوم تعدادی از راه های جلوگیری از استرس توضیح داده شده برای مطالعه به بخش دوم مراجعه کنید.

۱۴٫بیاموزید که بلافاصله سپاسگذاری یا ابراز تأسف کنید

معمولا اغلب ما در استفاده از کلمه های : سپاسگذارم و متأسفم، مشکل داریم. همه ی ما وقتی نوبت به استفاده از این واژه ها می رسد، صرفه جویی می کنیم. اما اینها ابزاری در خدمت کاستن از استرس هستند.سپاسگذاری فوری ، از نوشتن دو صفحه نامه در همین ارتباط مؤثرتر است.

از دیگران در مواقع مناسب پوزش بخواهید. این گونه استرس را از میان بر می دارید. آیا این به اندازه کافی ساده نیست؟

۱۵٫  “نه” گفتن را بیاموزید و ” نه ” را قبول کنید.

وقتی نه گفتن را بیاموزید، از میزان استرس خود می کاهید و این کار از فشار های روانی شما کم می کند. به همین شکل وقتی دیگران به شما جواب نه می دهند، جواب آن ها را بپذیرید. هر یک از ما ظزفیت و توانایی مشخصی داریم و این نکته ای است که همیشه باید به آن توجه داشته باشیم.

رک گویی ممکن است در آغاز کسی را دلخور کند اما در بلند مدت بر اعتبار و حثیت شما می افزاید و استرس شما و دیگران را کم می کند.

۱۶٫ هرگاه استرس زده اید ، فریاد بکشید

بچه ها این کار را می کنند. مشتریان متوقع این کار را می کنند و به خواسه شان می رسند. پیش از اینکه فریاد بکشید، کارتان را به خوبی انجام بدهید و به ییامدهای احتمالی آن هم فکر کنید.

۱۷٫ نیایش را فراموش نکنید

دعا و نیایش همیشه به ما کمک می کنند. کسانی که مرتب نیایش می کنند کمک زیاد می گیرند. می توانید مراقبه کنید.  می توانید به کمک تمرکز، هزاران فکر و خیال را از ذهنتان خارج کنید و بعد به این فکر کنید که در آن لحظه و در آن ساعت روز دوست دارید چکار کنید. با متمرکز شدن می توانید کارهایتان را ، یکی پس از دیگری انجام بدهید. ذهنتان را تخلیه کنید تا بیشتر و شفاف تر بتوانید ببینید.

۱۸٫ بدهید و بگیرید و بدهید

بیایید از بچه ها بیاموزیم. آنها از اینکه اسباب بازی و خوراکی هایشان را با دیگران سهیم شوند، لذت می برند. آنها شاد هستند و از استرس در آنها اثری نیست . بچه ها نظاره گرهای خوبی هستند. آنها می آموزند که بدهند و بگیرند.

غنای قلب شما، ناشی از ذهن شماست؛ بنابراین ذهنتان را آموزش بدهید تا از خود بیشتر مایه بگذارد و از شدت استرس شما بکاهد.

۱۹٫ بخشودن را نگرشی همیشگی کنید

من از آن جهت خودخواه هستم که همیشه می خواهم شاد و بدون استرس باشم. من با این هدفی که در سر دارم همیشه سعی می کنم ببخشم و فراموش کنم. فرآیند آهسته ای است. چشم در برابر چشم به نظر جالب می رسد، اما نتیجه اش کور شدن همه ی مردم است. آیا این ارزش انرا دارد؟

حفظ کردن مسایل و حوادث کار بدی نیست، اما فراموش کردن هم کار خوبی است.

راه های جلوگیری از استرس

راه های جلوگیری از استرس

۲۰٫ برای دیگران چه می کنید؟

برای اینکه تصویر ذهنی خود را بهتر کنید، برای دیگران کاری صورت دهید. وقتی می خواهید برای کسی کاری بکنید، آستین ها را بالا بزنید و کاری انجام دهید. از هر جایی می خواهید شروع کنید. مهم تر از هر چیز، شروع کردن است. از هر جایی که می خواهید شروع کنید، زیرا اگر شروع اشتباهی باشد، خیلی زود متوجه آن می شوید.تا می توانید به دیگران کمک کنید. جهنمی بدتر از وجدان ناراحت نیست.

۲۱٫ انجام بدهید، سعی کنید، دست به کار شوید

وقتی مسایل زندگی از حد توانمندی های شما و منابعی که برای حل این مسایل در اختیار دارید فراتر می روند، استرس زده می شوید.

به این نتیجه رسیده ام کسانی که سرشان خیلی شلوغ است ، استرس کمتری دارند. همه ی انسان ها، وقت کشی می کنند و در مواقعی از خود تنبلی نشان می دهند. تنبلی در خون انسان است. اما شما می توانید این تنبلی را پس بزنید. کافی است کاری را قرار است بعدها انجام بدهید ، همین حالا شروع کنید و انجام دهید. دست به کار شوید. به زودی به خط پایان می رسید. این گونه به طور مسلم از میزان استرس خود می کاهید.

۲۲٫ پول بیشتر، مساوی با استرس کمتر نیست

اگر پول بیشتری می داشتید شاید از استرس شما کاسته می شد. به نظر منطقی می رسد، اما در عمل این طور نیست. به دو شیوه می توان پول فراوان داشت: یا درآمد بیشتری کسب کرد یا پولی به ارث برد. اما این هر دو بر استرس شما می افزاید. خیلی ها فکر می کنند اگر ده درصد درآمد بیشتر داشته باشند، استرس مالی نخواهند داشت، اما این با واقعیت فاصله فراوان دارد. همه چه با درآمد بالا چه درآمد کم با استرس روبه رو هستند.

برای دیدن ادامه مطلب به راهکارهای کاهش استرس _بخش  چهارم مراجعه کنید.

نوشته راه های جلوگیری از استرس بخش سوم اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
http://sitrin.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d9%84%d9%88%da%af%db%8c%d8%b1%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3/feed/ 0
راه های کنترل استرس بخش دوم http://sitrin.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3/ http://sitrin.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3/#respond Thu, 12 Jan 2017 12:50:10 +0000 http://sitrin.ir/?p=741 راه های کنترل استرس در بخش اول ۵ راه های کنترل استرس ذکر شد. اکنون ادامه راهکار ها برای موفقیت در زندگی بدون استرس را توضیح می دهیم: ۶.از فرصت فکر کردن برای کاستن از استرس استفاده کنید. آیا هرگز به فکرتان رسیده که راه هایی برای کاستن از استرس پیدا کنید؟ شاید شما تاکنون این […]

نوشته راه های کنترل استرس بخش دوم اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
راه های کنترل استرس

در بخش اول ۵ راه های کنترل استرس ذکر شد. اکنون ادامه راهکار ها برای موفقیت در زندگی بدون استرس را توضیح می دهیم:

۶.از فرصت فکر کردن برای کاستن از استرس استفاده کنید.

آیا هرگز به فکرتان رسیده که راه هایی برای کاستن از استرس پیدا کنید؟ شاید شما تاکنون این کار را نکرده باشید. اگر این طور باشد شما هم مانند بسیاری از اشخاص دیگر هستید. به خاطر داشته باشید فکر کردن به اندازه نفس کشیدن طبیعی است. وقتی بوی گند در هوا پراکنده است ، نفس نمی کشید. بنابراین درباره ی چیزهای گند هم فکر نکنید.

۷.خودتان را ، تنها با خودتان مقایسه کنید.

اگر خواهان لذت و رضایت اصیل و بکر هستید، خودتان را به جای اینکه با دیگران مقایسه کنید، با خودتان مقایسه کنید. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. توانمندی هایتان را با خودتان مقایسه کنید. عزیزانتان را، به خصوص فرزندانتان را با فرزندان دیگران مقایسه نکنید. به این فکر کنید که فرزند خودتان چه کرده است؟ آیا این ترم ، بهتر از ترم پیش بوده است؟

مقایسه کردن خود با دیگران خطرناک است. زیرا نتیجه اش استرس بیشتر است. وقتی مقایسه می کنیم ، تولید احساس عدم امنیت می کنیم وبا این حال این کاری است که همیشه انجام می دهیم.

۸. با خلاقیت، خشم خود را کنترل کنید

خشم خطرناک است. خشم یکی از احساساتی است که همه ی ما آن را تجربه می کنیم. با این حال خشم احساسی است که می توان آن را کنترل کرد، هرچند ممکن است به طور کامل کنترل نشود. وقتی بیش از اندازه مسأله داشته باشیم ، خشمگین شده و بعد با استرس روبه رو می شویم.

۹٫ کارهای کوچک فراوان انجام بدهید

ما به تنهایی نمی توانیم کارهای بزرگ انجام بدهیم، اما همه ی ما می توانیم برخی از کارهای بزرگ را انجام بدهیم. اگر بخواهیم کارهای بیش از اندازه بزرگ انجام بدهیم ، استرس زده می شویم. نمی توانید از یک قوطی یک لیتری انتظار داشته باشید که بیش از یک لیتر جا بگیرد. همه ی ما انتظار داریم که فرزندانمان در مدرسه شاگرد اول شوند و چون همه نمی توانند، استرس زده می شویم.

فرد فرد ما نمی توانیم کارهای عظیم بکنیم ولی می توانیم کارهای کوچک را به دفعات مختلف انجام داده و از استرس رها شویم.

۱۰٫ وقت خود را مانند پولتان مدیریت کنید

راه های کنترل استرس

راه های کنترل استرس

زمان در حکم پول است. برای استفاده بهتر از زمان موارد زیر را رعایت کنید:

 • در محل کار ترتیبی بدهید که آنچه لازم دارید به سرعت در اختیار بگیرید.
 • فهرست کارهایی را که باید انجام شوند در اختیار داشته باشید. از همه کسانی که به شما گزارش می دهند بخواهید آن ها هم کارهایشان را فهرست کنند.
 • اجازه ندهید عوامل مختلف در کارتان وقفه بیندازند.اجازه ندهید دیگران شما را از کار کردن باز بدارند.

می توانید کارهایی بکنید که به شما وقت کافی بدهد و از میزان استرس شما بکاهد. زندگی تان راپر از فعالیت نکنید، مطمئنا استرس زده می شوید. وقتی زندگی چیزهای مختلف را به شما عرضه می کند ، چند مورد آن را انتخاب کنید و بقیه را به دیگران واگذار کنید.

۱۱٫ نیازها را می توان برآورده ساخت اما حرص برآورده نمی شود

حرص بزرگترین دشمن قلب است. این را دکتر مشهور قلب نارش ترهان می گوید: کار زیاد و تلاش فراوان کسی را نمی کشد. این باور اشتباهی است که خیلی ها گمان می کنند کار زیاد اشخاص را از پای در می آورد. استرس زمانی بروز می کند که اقدام به انجام دادن کارهایی بکنید که در ذهنتان جای نمی گیرند.

۱۲٫به فرزندانتان ماهی گیری را آموزش دهید.

به فرزندتان ماهی بدهید تا یک روز سیر شود، به او ماهیگیری یاد بدهید تا همه روزه سیر شود. به فرزندانتان کمک کنید تا بتوانند با مشکلات زندگی روبه رو شوند.فرزندان ما ممکن است استرس فراوانی به ما بدهند. شصت درصد استرس مردم ، به خاطر فرزندانشان است. فرزندان خود را با واقعیت ها تربیت کنید تا از میزان استرس در سطح خانواده بکاهید.

۱۳٫مردم چه می گویند؟

اغلب اوقات استرس زده هستیم ، زیرا همیشه در این فکریم که اگر در امتحانات خود مردود شویم مردم چه می گویند؟ اگر لباس بدی بپوشیم مردم چه خواهند گفت؟ اگر موهای سرمان را خوب آرایش نکنیم مردم چه خواهند گفت؟ و غیره و غیره.

هرگز حرمت نفس تان را از دست ندهید، زیرا اگر حرمت نفس تان را از دست بدهید، همه چیز را از دست می دهید. کسی که نمی تواند به خودش احترام بگذارد، نمی تواند انتظار داشته باشد دیگران به او احترام بگذارند. نگران حرف های مردم نباشید، نگران حرف های همکاران خود نباشید، نگران حرف همسایگان نباشید، این ها اندیشه های فلج کننده هستند.

برای دیدن ادامه مطلب به راه های ساده برای مدیریت استرس مراجعه کنید.

 

نوشته راه های کنترل استرس بخش دوم اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
http://sitrin.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%86%d8%aa%d8%b1%d9%84-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3/feed/ 0
راه های مدیریت استرس بخش اول http://sitrin.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3/ http://sitrin.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3/#respond Thu, 12 Jan 2017 12:49:35 +0000 http://sitrin.ir/?p=739 راه های مدیریت استرس راه های مدیریت استرس چیست ؟ استرس را می توان به روش های مختلف تعریف کرد. اما همیشه می توان گفت که : استرس ناشی از بی تعادلی میان توقعات ما، از ناحیه نیروهای بیرون ازما، و توانمندی ما در برآورده ساختن این توقعات است. این بی تعادلی منجبر به مشکلاتی […]

نوشته راه های مدیریت استرس بخش اول اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
راه های مدیریت استرس

راه های مدیریت استرس چیست ؟ استرس را می توان به روش های مختلف تعریف کرد. اما همیشه می توان گفت که : استرس ناشی از بی تعادلی میان توقعات ما، از ناحیه نیروهای بیرون ازما، و توانمندی ما در برآورده ساختن این توقعات است. این بی تعادلی منجبر به مشکلاتی در زمینه های جسمانی ، فیزیولوژیایی روانی و ذهنی می شود و در نیجه ما را تهدید می کند و شرایطی فراهم می سازد تا فشار خونمان بالا برود، بیماری های قلبی _ عروقی پیدا کنیم، گرفتاز زخم معده شده ، یا با انبوهی از مشکلات دیگر روبه رو شویم.

استرس امری ناگزیر است. مشکلی که همیشه وجود داشته و بدون توجه به جنسیت ، سن و سال ، طبقه اجتماعی ، ثروت ، شغل و زمانه ای که در آن زندگی می کنیم ، وجود خواهد داشت.استرس لزوما مضر نیست ، بلکه می تواند یک دارایی مثبت هم باشد به شرط آنکه تحمل پذیر باشد، می تواند رقابت سازنده ای را میان افراد سبب شود.

برای اینکه از شر استرس خلاص شوید، باید حلقه ی ضعیف زنجیره خود را جوش بزنید و آنرا محکم کنید. استرس احساس مضحکی است که حتی قبل از تولد، صورت خارجی پیدا می کند و تا روزی که در قید حیات هستیم با ما باقی می ماند.

استرس به زبان ساده به آتش شباهت دارد و اگر دقیق تر بگوییم خاکستر داغ و آتش نیم سوز است. ما یا می توانیم آنرا کنترل کرده ، از آن چیز بی خطری بسازیم و از شعله و حرارتش استفاده کنیم و یا آنرا باد بزنیم تا تبدیل به یک حریق عظیم شود؛ بسیاری از ما ندادنسته این کار دوم را می کنیم.

 

اکنون به راهکارهای کنترل استرس می پردازیم:

 1. اغلب مسائل استرس آمیز ناشی از نبود ایده های مناسب هستند

مسائل ، تولید استرس می کنند و فشار خون را افزایش می دهند. بنابراین کاملا منطقی است هنگامی که از شدت مسائل خود بکاهیم باید از میزان استرس ما نیز کاسته شود و فشار خونمان نیز تخفیف پیدا کند. جالب است که نمی توانیم از استرس خود بکاهیم ، مگر آنکه راه خروج از گرفتاری را پیدا کنیم ، که خود این هم تولید استرس می کند!

اگر مسائل متعدد و بی شماری به شما استرس می دهند از روش زیر استفاده کنید:

 • فکر کنید… باید راه بهتری برای حل این مسائل وجود داشته باشد.
 • بپرسید و باز هم بپرسید هم از خودتان هم از دیگران که چگونه ممکن است کارها را به گونه ای بهتر انجام داد؟
 • همین حالا انجام بدهید. کارتان را شروع کنید . فراموش نکنید که گام اول برای حل مسائل ، شروع کردن است.

 

 1. لذت های احمقانه را به لذت های ساده تبدیل کنید

لذت های ساده زندگی را بیاموزید ، از آنچه نمی دانید آگاه شوید. دو نوع لذت وجود دارد : یکی لذت های احمقانه و خنده دار و دیگر لذت های ساده. متأسفانه انسان ها به حکم طبیعت خود ، جذب لذت های احمقانه می شوند و خودشان را زیر فشار می گذارند.

اگر خوب نگاه کنی لذت های زندگی را در هر گوشه میبینی. برای تعادل ، ماهی یک بار از جایت بلند شو تا طلوع خورشید را ببینی و شروع زندگی انسان ها را به تماشا بشینی.

 1. افکار خوب تولید کنید

 • مراقب افکارتان باشید آنها حرف های شما را می سازند.
 • مراقب حرف هایتان باشید ، آنها اعمال شما را شکل می دهند.
 • مراقب اعمالتان باشید ، آنها عادت های شمار ار به وجود می آورند.
 • مراقب عادت هایتان باشید ، آنها منش شما می شوند.

اگر مراقب اندیشه ها ، کلمه ها ، اعمال و عادت هایتان باشید ، می توانید استرس های خود را هم کنترل کنید. به هر صورت استرس نتیجه احساسات و عواطف نافرمان و سرکش است. به ذهن خود ایده های خوب بدهید تا ایده های خوب هم تحویل بگیرید.

 1. اگر کارمند ، واسطه یا یک فروشنده هستید هر روز آمادگی آن را داشته باشید که اخراج شوید

بیش از اندازه ، کارتان را مسلم فرض نکنید. عاشق شرکتی که در آن کار می کنید نشوید.اگر عاشق شرکتتان شوید روزی شما را استرس زده می کند.

راه های مدیریت استرس

راه های مدیریت استرس

 1. قبل از تغییر دادن دیگران ، خودتان را تغییر بدهید.
 • نمی توانید کسی را تغییر بدهید.
 • نمی توانید پدرتان را تغییر بدهید.
 • نمی توانید مادر و همسرتان را تغییر بدهید.
 • نمی توانید برادر و خواهرتان را تغییر بدهید.
 • حتی رییستان را هم نمی توانید تغییر بدهید.
 • پیش از همه خودتان را تغییر بدهید.

برای دیدن ادامه مطلب به راه های ساده برای کنترل استرس_بخش دوم مراجعه کنید.

نوشته راه های مدیریت استرس بخش اول اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
http://sitrin.ir/%d8%b1%d8%a7%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%85%d8%af%db%8c%d8%b1%db%8c%d8%aa-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b1%d8%b3/feed/ 0
شیر و فرآورده های شیری http://sitrin.ir/%d8%b4%db%8c%d8%b1-%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%a2%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b4%db%8c%d8%b1%db%8c/ http://sitrin.ir/%d8%b4%db%8c%d8%b1-%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%a2%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b4%db%8c%d8%b1%db%8c/#respond Wed, 11 Jan 2017 18:07:40 +0000 http://sitrin.ir/?p=716 شیر و فرآورده های شیری شیر یک نوشیدنی مغذی و خوش مزه می باشد . شیر را اکسیر جوانی می گویند ، زیرا تحقیقات زیادی تأثیر مثبت شیر و فرآورده های شیری را روی سلامت و طول عمر بیشتر نشان داده اند. شیر غذای بسیار کاملی می باشد که حاوی بسیاری ویتامین ها ، مواد […]

نوشته شیر و فرآورده های شیری اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
شیر و فرآورده های شیری

شیر یک نوشیدنی مغذی و خوش مزه می باشد . شیر را اکسیر جوانی می گویند ، زیرا تحقیقات زیادی تأثیر مثبت شیر و فرآورده های شیری را روی سلامت و طول عمر بیشتر نشان داده اند. شیر غذای بسیار کاملی می باشد که حاوی بسیاری ویتامین ها ، مواد معدنی و مواد مغذی دیگر است.

برای فهم اهمیت شیر همین بس که خداوند غذای نوزادان را شیر قرار داده است تا نیاز مهم ترین دوران رشد انسان را برطرف سازد. این ماده ی غذایی می تواند، مواد مغذی مورد نیاز برای رشد را به  تنهایی تامین کند. شیر را می توان تنها ماده ی شناخته شده در طبیعت نامید که می تواند تمام نیاز بدن را به طور متعادل تأمین کند.

مصرف شیر و فرآورده های شیری به خصوص اقلام کم چرب آن برای استخوان ها بسیار مفید می باشد.کلسیم و دیگر مواد مغذی شیر، استخوان ها را تقویت می کند.

شیر و فرآورده های شیری قابل جذب ترین منبع کلسیم بین مواد غذایی است که مصرف آن برای انسان هیچ ضرری به دنبال ندارد.

توصیه های غذایی برای جذب بهتر کلسیم در بدن

شیر و فرآورده های شیری بهترین میان وعده ، دسر ، شام و صبحانه ی شناخته شده برای سلامتی انسان می باشند.

حذف نوشابه ها ، دسرهای چرب و شیرین و غذاهای بی فایده و چاق کننده و جایگزین کردن آنها با شیر، ماست ، دوغ ، نان و پنیر ، شیر میوه ، دسرهای شیری و دیگر فرآورده های شیری به خوبی می تواند سطح سلامتی انسان را بالا ببرد و از بیماری های خطرناک و چاقی جلوگیری به عمل آورد.

شیر و فرآورده های شیری

شیر و فرآورده های شیری

براساس تحقیقات در ایران ۹۰درصد مردم با کمبود دریافت کلسیم روبرو هستند که این موضوع سبب فاجعه ای بزرگ به نام پوکی استخوان و در نتیجه از کار افتادگی و یا مرگ می گردد.

شیر حاوی مواد زیر می باشد:
 1. حدود ۳٫۸ درصد چربی:

چربی شیر به راحتی هضم می شود و نقش عمده ای در تولید انرژی بدن دارد. انواع کم چربی شیر نیز وجود دارد که برای سلامتی انسان مفید ترند.

 1. حدود ۳٫۳ درصد پروتئین:

این پروتئین ها مسئول ساخت ، نگهداری و ترمیم بافت های بدن هستند و همان طور که می دانید باید در برنامه ی غذایی روزانه ی افراد به مقدار لازم دریافت شوند.

 1. حدود ۵ درصد لاکتوز:

قند شیر (لاکتوز) نام دارد و شیرینی ان یک سوم قند نیشکر است. بعضی از محققان بر این نظراند که لاکتوز مانند سایر قندها چاق کننده نیست و مصرف آن برای بیماران مبتلا به دیابت نیز مضر نیست.

 1. حدود ۱ درصد مواد معدنی:

مهم ترین مواد معدنی کلسیم ، پتاسیم ، فسفر و سدیم می باشند . ما میتوانیم به راحتی تمام کلسیم مورد نیاز بدن را از شیر و فراورده های شیری تأمین نماییم.

 1. حدود ۸۳٫۸ درصد آب: باقیمانده شیر را آب تشکیل می دهد.

همان طور که در زمان های گذشته ، مردم از لبنیات به عنوان ماده ی غذایی اصلی ، به میزان زیادی استفاده می کردند و شام آنها را نان و شیر و یا نان با ماست یا پنیر تشکیل می داده و یا شیر خوراک خوشمزه ای برای کودکان شان به حساب می آمده است ،  امروزه ما نیز باید از شیر و فرآورده های شیری استفاده نماییم و این مواد غذایی را بخش اصلی و جدا ناپذیر برنامه ی غذایی خود به حساب آوریم.

مردان از بدو تولد  یک دوران شیرخوارگی دارند، ولی زنان چهار دوران شیر خواری دارند:
 1. تولد و رشد
 2. حاملگی
 3. شیردهی
 4. بعد از ۳۵ سالگی

زنانی هنرمند هستند که بتوانند با شیر ، غذاهای متعدد و خوشمزه آماده نمایند و افراد خانواده را ترغیب به خوردن این گونه غذاها به جای ساندویچ ها ، پفک ، چیپس ، شکلات و .. کنند.

دوران نوجوانی مهم ترین دوره برای تقویت استخوان هاست. در این دوران استخوان ها سریع رشد می کنند و تأمین کلسیم از طریق شیر در استحکام آن ها بسیار مؤثر است. ولی مصرف کلسیم به یک دوره خاص محدود نمیشود بلکه باید در طول تمام زندگی مصرف شود !!

بهترین منبع کلسیم

شیر بهترین منبع کلسیم می باشد. شیر با داشتن مقدار زیادی کلسیم و نیز لاکتوز، سبب تآمین میزان زیادی کلسیم می شود. اگر با نوشیدن شیر مشکل دارید به پست عدم تحمل لاکتوز مراجعه کنید.

شیر و فرآورده های شیری به غیر از افزایش سلامت استخوان ها از آغاز کودکی تا سنین سالمندی ، می تواند به سلامت کلی انسان و قدرت زندگی او کمک کند. این مواد دارای اثرات درمانی زیادی برای بیماری های مختلف می باشد.

شیر ماده ای سحرآمیز برای آرامش روح و روان است ، به شما توصیه می شود شیر را به مقدار کافی و به صورت روزانه مصرف نمایید.

چه عواملی بر جذب کلسیم موثرند؟

ایا با مصرف کلسیم می توان از پوکی استخوان جلوگیری کرد؟

 

مواد غذایی دارای بیشترین کلسیم

مواد غذایی کلسیم ( میلی گرم) لاکتوز (گرم)
ماهی(۱۰۰گرم) ۳۵۰-۴۵۰ ۰
سبزیجات (۱۰۰گرم) ۱۰۰-۲۰۰ ۰
شیر کم چرب(یک فنجان) ۳۰۰ ۱۱
ماست کم چرب(یک فنجان) ۴۰۰ ۵
پنیر (۵۰گرم) ۲۰۰ ۱-۳
بستنی(یک فنجان) ۸۵ ۶

نوشته شیر و فرآورده های شیری اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
http://sitrin.ir/%d8%b4%db%8c%d8%b1-%d9%88-%d9%81%d8%b1%d8%a2%d9%88%d8%b1%d8%af%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%b4%db%8c%d8%b1%db%8c/feed/ 0
مصرف کلسیم در تمام مراحل زندگی http://sitrin.ir/%d9%85%d8%b5%d8%b1%d9%81-%da%a9%d9%84%d8%b3%db%8c%d9%85-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%d9%85%d8%a7%d9%85-%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%ad%d9%84-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c/ http://sitrin.ir/%d9%85%d8%b5%d8%b1%d9%81-%da%a9%d9%84%d8%b3%db%8c%d9%85-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%d9%85%d8%a7%d9%85-%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%ad%d9%84-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c/#respond Wed, 11 Jan 2017 17:33:40 +0000 http://sitrin.ir/?p=714 مصرف کلسیم در تمام مراحل زندگی افراد زیادی تصور می کنند که توصیه های پزشکی برای مصرف کلسیم فقط برای زنان باردار و یا سالمندانی است که علائم پوکی استخوان دارند، می باشد، در صورتی که چنین نیست و این تصور به کلی اشتباه و خطر آفرین است. داشتن یک رژیم غذایی با میزان کافی […]

نوشته مصرف کلسیم در تمام مراحل زندگی اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
مصرف کلسیم در تمام مراحل زندگی

افراد زیادی تصور می کنند که توصیه های پزشکی برای مصرف کلسیم فقط برای زنان باردار و یا سالمندانی است که علائم پوکی استخوان دارند، می باشد، در صورتی که چنین نیست و این تصور به کلی اشتباه و خطر آفرین است. داشتن یک رژیم غذایی با میزان کافی کلسیم برای تمام افراد صرف نظر از جنس و سن می باشد و مصرف کلسیم در تمام مراحل زندگی ضروری است.

به تمام خانواده ها توصیه می شود که غذاهای حاوی کلسیم را به مقدار کافی مصرف نمایند و استفاده از این مواد را به صورت یک عادت برای خود و خانواده شان در اورند.

نقش مادران در سلامتی کودکان

مادران نقش بسیار اساسی در سلامت کودکان خود دارند، عادت های غذایی انسان از کودکی شکل می گیرد. اگر والدین از تغذیه ی صحیحی برخوردار باشند و به کودک خود از ابتدا مواد مغذی و پرفایده دهند ، سطح سلامت این کودکان در آینده بسیار بالا خواهد رفت و احتمال بروز بیماری ها در او کم می شود.

اگر کودک شما عادت های غذایی نادرستی دارد؛ مثلا شیر و فرآورده های شیری مصرف نمی کند، باید به او اموزش داده شود و مصرف این مواد را برای انها خوشایند نماییم. به طور مثال از طعم دهنده های بی ضرر یا شیر میوه ها که مزه و طعم بهتری نسبت به شیر ساده دارند، استفاده نماییم تا کمکم مصرف شیر در کودکان به یک عادت درآید.

با فرزندانتان درباره نیاز مداوم بدن به منابع کلسیم ، صحبت کنید به آنها این نکته ها را به زبان خودشان بگویید که استخوان های انسان از کلسیم درست می شوند و اگر مواد غذایی حاوی کلسیم مصرف نکنند در آینده مانند اردک راه می روند.

مطمئن شوید که کودکان مخصوصاُ دختران ، کلسیم کافی برای ایجاد و استحکام توده ی استخوانی را دریافت نمایند زیرا استحکام استخوان ها در کودکی و نوجوانی اهمیت بسیار بیشتری نسبت به دیگر مراحل زندگی دارد.

شروع استفاده از کلسیم و منابع ان ، هر چه زودتر باشد حمایت مفیدتری در جهت ساخت هر چه بهتر بافت استخوانی در زمان رشد و تکامل است.

احتیاج به مصرف کلسیم در تمام سنین باقی می ماند و وظیفه ی ما استفاده از منابع غنی این ماده ی معدنی است.

همان طور که می دانید در کودکی ، نوجوانی و جوانی تشکیل توده ی استخوانی به اوج خود می رسدو معدنی شدن کافی دندان و استخوان در دوران کودکی اهمیت زیادی دارد. در سراسر دوران کودکی ، بلوغ و اوایل بزرگسالی، طول و قطر استخوان ها رشد کرده و سخت می شوند، تا به اوج توده ی استخوانی برسند.

اگر رژیم غذایی، حاوی مقدار کافی کلسیم و سایر مواد مغذی باشد، استخوان ها تا حدود ۳۰ سالگی به معدنی شدن ادامه می دهند.

هم چنین در سنین بالاتر نیاز به کلسیم حفظ شده و اگر کلسیم به مقدار کافی در دسترس نباشد و یا بنا به مشکلاتی بدن انسان نتواند ان ها را به خوبی جذب کند، کلسیم از استخوان ها باز جذب می شود و موجبات ابتلا به پوکی استخوان را فراهم می سازد.

در سنین سالمندی مقدار مصرف منابع غذایی کلسیم باید بسیار بیشتر از سنین کودکی و جوانی باشد زیرا سالمندی باعث ایجاد نقص در جذب کامل کلسیم می شود به این معنی که به طور مثال اگر به یک خانم ۵۰ ساله یک لیوان شیر بدهیم و همان مقدار شیر به دخترک ۱۰  ساله بدهیم، مقدار کلسیم جذب شده در دختر ۱۰ ساله ۲۰ تا ۴۰ درصد بیشتر از کلسیم جذب شده در خانم ۵۰ ساله است.

علائم کمبود کلسیم

تغییرات میزان کلسیم بدن مهم می باشد. به کمبود کلسیم خون هیپوکلسیمیا گفته می شود. کمبود کلسیم خون سبب تحریک مفرط سیستم عصبی و در نتیجه رعشه و لرزه ی ماهیچه ها ، اسپاسم و گرفتگی عضلات می گردد. یک نشانه ی هیپوکلسیمیا ، گرفتگی ماهیچه ی دست یا پا است که به ان کرپوپدال اسپام گفته می شود.

مصرف کلسیم در تمام مراحل زندگی

مصرف کلسیم در تمام مراحل زندگی

نشانه های کمبود شدید کلسیم خون عبارت اند از:
 • انقباض دردناک عضلانی
 • رعشه
 • تشنج
 • لقوه
نشانه های کمبود خفیف کلسیم خون عبارت اند از:
 • تپش قلب
 • کمر درد
 • دردهای استخوانی
 • بی خوابی
 • کرختی
 • قطع دوره ی قاعدگی

علائم اولیه  ابتلا به پوکی استخوان، خونریزی و التهاب لثه ها می باشد و سپس شکستگی استخوان اتفاق می افتد که علامت اصلی پوکی استخوان است.

توصیه های غذایی برای جذب بهتر کلسیم

 

نوشته مصرف کلسیم در تمام مراحل زندگی اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
http://sitrin.ir/%d9%85%d8%b5%d8%b1%d9%81-%da%a9%d9%84%d8%b3%db%8c%d9%85-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%d9%85%d8%a7%d9%85-%d9%85%d8%b1%d8%a7%d8%ad%d9%84-%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c/feed/ 0
عدم تحمل لاکتوز http://sitrin.ir/%d8%b9%d8%af%d9%85-%d8%aa%d8%ad%d9%85%d9%84-%d9%84%d8%a7%da%a9%d8%aa%d9%88%d8%b2/ http://sitrin.ir/%d8%b9%d8%af%d9%85-%d8%aa%d8%ad%d9%85%d9%84-%d9%84%d8%a7%da%a9%d8%aa%d9%88%d8%b2/#respond Wed, 11 Jan 2017 17:16:31 +0000 http://sitrin.ir/?p=717 عدم تحمل لاکتوز اغلب مردم شیر را که یکی از غنی ترین منابع کلسیم است به میزان کافی مصرف نمی کنند. بعضی از افرادی نیز که می خواهند از شیر استفاده کنند، متأسفانه نمی تواند، زیرا ان ها نمی توانند قند شیر را به خودی خود هضم کنند. یعنی آن ها عدم تحمل لاکتوز دارند. […]

نوشته عدم تحمل لاکتوز اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
عدم تحمل لاکتوز

اغلب مردم شیر را که یکی از غنی ترین منابع کلسیم است به میزان کافی مصرف نمی کنند. بعضی از افرادی نیز که می خواهند از شیر استفاده کنند، متأسفانه نمی تواند، زیرا ان ها نمی توانند قند شیر را به خودی خود هضم کنند. یعنی آن ها عدم تحمل لاکتوز دارند.

بدن این افراد لاکتاز که آنزیمی برای هضم قند شیر است را به میزان کافی تولید نمی کند. این آنزیم در بدو تولد فعالیت زیادی دارد و با افزایش سن ، از فعالیت آن کاسته می شود؛ کاهش مصرف شیر بعد از دوران شیرخوارگی سبب کاهش تولید لاکتاز می شود. بنابراین استفاده ی مداوم شیر از بدو تولد و ادامه ی آن در دوره های بعدی زندگی شاید بتواند از ابتلا به عدم تحمل لاکتوز جلوگیری کند.

افرادی که مبتلا به عدم تحمل لاکتوز هستند، با مصرف شیر دچار نفخ شکم ، اسهال ، حالت تهوع ، دل پیچه ، دردهای روده ای ، سوء هاضمه و .. می شوند. بنابراین ، این گونه افراد از شیر و دیگر فرآورده های لبنی دوری می کنند.

درمان عدم تحمل لاکتوز

راه درمان عدم تحمل لاکتوز بسیار راحت است. برای حل این مشکل، چند راه حل توصیه می شود: استفاده از آنزیم لاکتاز به همراه شیر یکی از راه حل ها می باشد؛ این آنزیم در داروخانه ها موجود می باشد.

همچنین می توان لاکتاز را مانند قرص به صورت جداگانه استفاده کرد. این افراد با مصرف لاکتاز دیگر دچار مشکلات عدم تحمل لاکتوز نخواهند شد و به راحتی می توانند از فراورده های لبنی استفاده کنند.

راه دیگر استفاده از شیر کم لاکتوز است. این محصولات با اضافه شدن آنزیم لاکتاز به شیر در کارخانه تولید می گردد.

نکته ی مهم دیگر این است که افراد مبتلا به عدم تحمل لاکتوز می توانند به راحتی از فرآورده های تخمیری شیر مانند ماست ، دوغ ، پنیر و… استفاده کنند بدون اینکه دچار مشکلی شوند. در کل به افراد با عدم تحمل لاکتوز توصیه می شود از منابع غنی از کلسیم با مقادیر لاکتوز کم استفاده نمایند.

عدم تحمل لاکتوز

عدم تحمل لاکتوز

مواد ضد سرطانی شیر

براساس تحقیقات انجام شده توسط دانشمندان، این نکته دریافت شده است که برخی از مواد مغذی موجود در مواد خوراکی اثرات مؤثرتری از ارزش تغذیه ای خود دارند.مشخص شده که ترکیبات خوراک ها از عوامل دخیل در سلامت انسان و پیشگیری از امراضی مانند سرطان و پوکی استخوان می باشند.

تحقیقات نشان می دهد که شیر دارای موادی است که خواص ضد سرطانی دارند، برخی از این مواد عبارتند از:
 1. لینولئیک اسید
 2. بوتیریک اسید
 3. واکسنیک اسید
 4. اسفنگوملین ها
 5. ویتامین A و کاروتن

اخیراّ دانشمندان در تحقیقات خود کشف کرده اند که نوشیدن یک لیوان شیر می تواند نقش مهمی در کاهش ابتلا به سرطان روده داشته باشد. کلسیم موجود در شیر ابتلا به سرطان روده را تا ۱۲ درصد کاهش می دهد.

مواد غذایی دیگری که دارای کلسیم هستند!

چه کارهایی باعث جذب یا دفع کلسیم می شود؟

نوشته عدم تحمل لاکتوز اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
http://sitrin.ir/%d8%b9%d8%af%d9%85-%d8%aa%d8%ad%d9%85%d9%84-%d9%84%d8%a7%da%a9%d8%aa%d9%88%d8%b2/feed/ 0
توصیه های غذایی برای جذب بهتر کلسیم http://sitrin.ir/%d8%aa%d9%88%d8%b5%db%8c%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d8%b0%d8%a8-%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1-%da%a9%d9%84%d8%b3%db%8c%d9%85/ http://sitrin.ir/%d8%aa%d9%88%d8%b5%db%8c%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d8%b0%d8%a8-%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1-%da%a9%d9%84%d8%b3%db%8c%d9%85/#respond Wed, 11 Jan 2017 16:39:04 +0000 http://sitrin.ir/?p=711 توصیه های غذایی برای جذب بهتر کلسیم سبزی هایی مانند اسفناج، کنگرفرنگی ، چغندر و همچنین چای و کاکائو دارای اسید اگزالیک می باشند. اسید اگزالیک به کلسیم می پیوندد و کمپلکس نامحلول درست می کند، ایجاد این کمپلکس جذب کلسیم را کاهش می دهد. بنابراین نباید غذاهای کلسیم دار را همراه مواد غذایی حاوی […]

نوشته توصیه های غذایی برای جذب بهتر کلسیم اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
توصیه های غذایی برای جذب بهتر کلسیم
 1. سبزی هایی مانند اسفناج، کنگرفرنگی ، چغندر و همچنین چای و کاکائو دارای اسید اگزالیک می باشند. اسید اگزالیک به کلسیم می پیوندد و کمپلکس نامحلول درست می کند، ایجاد این کمپلکس جذب کلسیم را کاهش می دهد. بنابراین نباید غذاهای کلسیم دار را همراه مواد غذایی حاوی اسید اگزالیک مصرف نمود زیرا جذب کلسیم موجود در آنها را به مخاطره می اندازد.
 2. اسید فیتیک که یک اسید موجود در سبوس غلات است نیز با کلسیم کمپلکس نامحلول تشکیل می دهد.حبوبات نیز منبع خوبی برای کلسیم هستند ولی مقدار کلسیم جذب شده از حبوبات به خاطر اسید فیتیک موجود در آنها کم می باشد. هم چنین فیبر موجود در حبوبات باعث کاهش جذب هر چه بیشتر کلسیم می شود. بنابراین باید از مصرف بیش از حد این گونه مواد پرهیز نمائید.
 3. دریافت مقدار کافی کلسیم توسط تغذیه و در صورت عدم برآورده شدن نیاز بدن به کلسیم از مواد غذایی، استفاده از مکمل های کلسیم برای جلوگیری از ابتلا به بیماری پوکی استخوان بسیار مهم و تآثیرگذار می باشد. این مکمل ها به صورت قرص، آمپول و قرص جوشان موجود می باشند که باید با تجویز پزشک مصرف گردند.
 4. وجود ویتامین های D ,C ,K در غذا به همراه کلسیم می تواند جذب آن را افزایش دهد. هم چنین محدود کردن مصرف آهن ، فنیات و سبوس گندم ، همراه با کلسیم در یک وعده ی غذایی می تواند از عدم جذب کلسیم موادغذایی، جلوگیری نماید.
 5. بهتر است کلسیم موردنیاز خود را در وعده های غذایی مختلف تقسیم نمایید تا بهتر جذب گردد. مثلا در وعده ی ناهار یک سوم میزان توصیه شده تامین گردد، در شام یک سوم و در صبحانه یک سوم دیگر را مصرف نماید. تحقیقات نشان داده است که مصرف یکباره ی تمام مقادیر توصیه شده در یک وعده ی غذایی درصد جذب کلسیم را کاهش می دهد.
 6. وجود اسید فسفریک در نوشابه ها باعث کاهش جذب کلسیم می شوند. بنابراین از مصرف نوشابه ها پرهیز نمایید.
 7. سبزیجاتی چون سیب زمینی ، کدو، نخود و صیفی جات و ریشه ی بعضی از سبزیجات منبع خوب و مناسبی برای کلسیم می باشند ، که در جذب کلسیم نیز مشکلی به وجود نمی آورند.
 8. سبوس جو و غلات را به صورت متعادل مصرف نمائید. این مطلب صحیح است که مصرف سبوس برای بدن مفید می باشد و اثرات چشم گیری در سلامتی انسان دارد؛ ولی این نکته نباید فراموش شود که مصرف زیاد از حد فیبر به همراه مواد مغذی، سبب کاهش جذب ویتامین های ضروری و عناصر معدنی مورد نیاز می شود و عامل کمکی برای عدم جذب کلسیم و در نتیجه ایجاد پوکی استخوان می باشد.
  توصیه های غذایی برای جذب بهتر کلسیم

  توصیه های غذایی برای جذب بهتر کلسیم

 9. استفاده از شیر و فرآورده های لبنی کم چرب بسیار بهتر از انواع پرچرب می باشد زیرا می تواند اکثر نیاز روزانه ی کلسیم را تأمین نماید. برعکس ، لبنیات پرچرب مانند کره ، خامه ، پنیر چرب حاوی کلسیم کمتری نسبته به نوع کم چرب و گاهاَ فاقد کلسیم می باشد.
 10. دستگاه گوارش انسان، غذا را به شکلی تجزیه و تبدیل می کند که قابل ورود به دستگاه گردش خون باشد. معده ، غذا را به شکل مایع در می آورد ، به طوری که غذا به راحتی به داخل روده ی کوچک انتقال می یابد. جذب کلسیم به وسیله ی فرآیند انتقال فعال و انتقال غیر فعال انجام می شود. انتقال فعال کلسیم، فرآیند کنترل شده ای است که به مقدار کلسیم موجود بستگی دارد. انتقال غیر فعال نیز بستگی به مقدار کلسیم وجود در رژیم غذایی دارد.
 11. ویتامین D باعث افزایش جذب کلسیم می باشد. این ویتامین با فعال کردن یک پروتئین حامل در روده سبب اتصال کلسیم به این پروتئین شده و در نتیجه جذب کلسیم از طریق جدار روده را آسان می کند. از طرف دیگر کمبود ویتامین D باعث نرمی استخوان می گردد و این منجر به اردکی راه رفتن مبتلایان می شود.
 12. از خوردن غذاهایی که غنی از پروتئین می باشند پرهیز نمائید. زیرا اثر نامناسبی روی جذب کلسیم می گذارند.مصرف بیش از حد پروتئین سبب ایجاد حالت اسیدی در خون می شود، در نتیجه کلسیم از استخوان ها باز جذب شده تا حالت اسیدی خون را خنثی سازد. این فرآیند سبب پوکی استخوان می گردد.
 13. از خوردن غذاهای پرچرب پرهیز نمائید. وجود چربی در غذا باعث ترکیب این گونه چربی ها با کلسیم در روده ها و ایجاد ترکیبات نامحلول کلسیم می شود که کلسیم را غیر قابل جذب می نماید.
 14. از خوردن غذاهایی که غنی از سدیم می باشد، پرهیز نمائید. خوردن نمک زیاد به خاطر داشتن سدیم باعث افزایش میزان سدیم شده و در نتیجه سبب دفع کلسیم به همراه ادرار می شود.
 15. بالانس کلسیم و فسفر تأثیر زیادی بر جذب مقدار مناسب کلسیم می گذارد. بنابراین باید فسفر بدن به میزان کافی باشد تا جذب کلسیم نیز به خوبی صورت پذیرد. خوردن شیرینی سبب پائین آمدن میزان فسفر می شود. بنابراین از مصرف بیش از حد شیرینی ها خودداری نمائید.
 16. با افزایش سن از توانایی بدن ما برای جذب کلسیم کاسته می شود. در زنان این کاهش توانایی از سن ۴۰سالگی و در مردان از ۶۰سالگی شروع می شود. جذب کلسیم در زنان میانسالی که در حد کافی اسید معده ترشح نمی کنند، کم می شود. مصرف نوشابه ها می تواند در مراحل مختلف سنی زنان سبب کاهش اسیدیته ی معده می شود تا به اینجا سه اثر سوء برای نوشابه ذکر شد ( کافئین، اسید فسفریک ، کاهش اسیدیته ی معده ) که نشان می دهد نوشابه یکی از استخوان خوارترین دشمنان سلامتی انسان است.
 17. آلمینیوم بر هر دو عنصر فسفر و کلسیم اثر می گذارد؛ طبق تحقیقات به عمل امده ، اگر آلمینیوم کمی که در محلول داروهای انتی اسید وجود دارد، روزانه به مقدار ۳ الی ۴ نوبت به مدت ۲ تا ۵ هفته مصرف شودف در جذب فسفر ایجاد مانع می کند و باعث دفع کلسیم از طریق ادرار و مدفوع می شود.
 18. مصرف شکر به طور حتم روی بالانس کلسیم و فسفر تأثر منفی می گذارد و مانع جذب کلسیم و فسفر می شود، بنابراین باید مصرف آن را کنترل کنیم.

مطالب مرتبط با کلسیم

چه مواد غذایی دارای کلسیم بیشتری هستند؟

هر فرد باید چه مقدار کلسیم مصرف کند ؟

چه عواملی بر جذب کلسیم تأثیرگذار هستند؟

ارتباط پوکی استخوان و عدم جذب کلسیم چیست؟

نوشته توصیه های غذایی برای جذب بهتر کلسیم اولین بار در سیترین مجله ی سلامت ، زناشویی ، روانشناسی پدیدار شد.

]]>
http://sitrin.ir/%d8%aa%d9%88%d8%b5%db%8c%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%ba%d8%b0%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%ac%d8%b0%d8%a8-%d8%a8%d9%87%d8%aa%d8%b1-%da%a9%d9%84%d8%b3%db%8c%d9%85/feed/ 0