آزمون پیش از ازدواج

انسان، موجودی اجتماعی ، پیچیده و غیر قابل پیش بینی:

انسان ، غیرقابل پیش بینی ترین موجود روی زمین است .او ذهنی پیچیده دارد و رفتارهایی که از ذهن پیچیده اش برمی آید ، به سادگی قابل پیش بینی نیست ،وقتی درباره پیش بینی زندگی زناشویی با آزمون پیش از ازدواج حرف میزنیم ، قرار است رفتارهای دو نفر را پیش بینی کنیم، ان هم نه به صورت جداگانه ، بلکه در کنار هم ، در ارتباط و تعاملی که رفتار آن ها را تحت تأثیر قرار می دهد. اما این دو نفر در خلأ زندگی نمیکنند ، بلکه خودشان در بافت اجتماعی بزرگ تر قرار دارند که شامل خانواده ها ، دوستان ، همکاران و کل جامعه میشود. و همه ی این موارد درکنار عوامل محیطی دیگر روی هرکدام از آن ها و رابطه شان تأثیر دارد. شاید الان فهمیده باشید که چرا مشاوره پیش از ازدواج میتواند دشوارترین و چالش برانگیزترین شاخه علم روان شناسی باشد.

آزمون پیش از ازدواج

آزمون پیش از ازدواج

روان شناسان ،موجودات کنجکاو ، خستگی ناپذیر و پیش گو !

شناخت انسان و پیش بینی رفتارهایش یکی از موضوعات اصلی روان شناسی ،به ویژه محبوب روان شناسان شخصیت بوده است و به همین دلیل آن ها فقط به دنبال این بودند که بفهمند رفتار های انسان از کجا سرچشمه میگیرد . همین امر هم اساس شکل گیری تیپ شناسی ها و آزمون های شخصیت شد. اگر بخواهید درباره پیچیدگی پیش بینی رابطه و ازدواج دو انسان بدانید،باید بگویم دانشمندان این راهم حل کردند . درواقع (جان گاتمن) در اواخر قرن بیستم توانست با استفاده از دانش روانشناسی واطلاعاتی که از زوج ها به دست می اورد، با احتمال بیش از ۹۵ درصد پیش بینی کند که کدام زوج ها کارشان به جدایی میکشد.

درباره آزمون های پیش از ازدواج بیشتر بدانید.

آزمون پیش از ازدواج

آزمون پیش از ازدواج

 آزمون های پیش از ازدواج چه چیزهایی را می سنجند؟

یک ازدواج سالم عبارت است از دو انسان سالم که می دانند ، چطور با هم ارتباط درستی برقرار کنند: بنابراین ، آزمون های پیش از ازدواج، بهداشت روانی شما و همچنین نحوه ارتباط برقرار کردنتان با یکدیگر را می آزمایند.  اما یک چیز دیگر هم لازم است ، و آن اینکه ایا این دو انسان با هم تناسب دارند یا نه براین اساس سه نوع آزمون اصلی برای پیش از ازدواج وجود دارد :

  • آزمون های بهداشت روانی ( مثل تست میلون یا MMPI) ،
  • آزمون های مربوط به رابطه ( مثل تست دلبستگی یا باورهای ارتباطی )
  • و از همه مهم تر ، آزمون های شخصیت ( مثل تست نئو یا کَتل)

نتایج هر کدام از این تست ها یا درصورت لزوم تست های دیگر، درکنار آنچه مشاور در شما میبیند یا میپرسد ، آینده ازدواجتان را پیش بینی میکند.

 چطور باید آزمون پیش از ازدواج بدهیم؟

اصلا کار سختی نیست ، یک قلم دستتان می گیرید و کاملا صادقانه به سوالات پاسخ می دهید!  اما نه ، فقط شما نیستید که باید این کار را بکنید ، بلکه کسی که قرار است با او زیر یک سقف بروید هم باید آزمون را انجام دهد والبته ، قبل از این کار باید اول بدانید چه آزمون هایی برای شما لازم است و چه آزمون هایی لازم نیست، این تست را مشاور یا متخصص  برای شما انجام می دهد. بعد از آن ، باید بدانید آزمون شما چگونه تفسیر می شود. به عبارت دیگر باید به مشاوری که انتخاب کرده اید وقرار است تست شما را تفسیر کرده و نتیجه گیری کند، اطمینان کامل داشته باشید.

بهترین کار این است که به یک مرکز مشاور مطمئن بروید تا نه پولتان هدر برود ، نه وقتتان و نه آینده تان ! همچنین این موضوع نیز کاملا قابل درک است که وسوسه شوید در اینترنت یا در یک ازمایشگاه روان شناسی این تست ها را پیدا کرده و خودتان نتیجه را بررسی کنید ، اما به نفعتان است که بر شیطان لعنت بفرستید وتسلیم وسوسه او نشوید! چون تفسیر این نوع آزمون ها ، برخلاف آزمون های خود شناسی ، کار آسانی نیست.

آزمون های پیش از ازدواج چطور تفسیر می شوند؟

آزمون های ازدواج توسط زوجی که قرار است با هم ازدواج کنند ، هرکدام جداگانه وبدون مشورت یا یا تقلب ! پر می شود. با این کار ، نیم رخی از ویژگی های فردی هر کدام از آن ها بدست می آید . بعد ، این دو نیم رخ در کنار هم قرار می گیرند و با توجه به یافته های روان شناسی در حوزه ازدواج وطلاق ، پیش بینی می شود که این افراد با این ویژگی ها ، چقدر با هم تناسب دارند و احتمالا زندگی مشترک آن ها به چه صورت خواهد بود، در چه زمینه هایی به مشکل بر می خوردند و چطور با این مشکلات برخورد خواهند کرد. می بینید که نیازی به گوی سحر امیز نیست!

آینده ازدواج شما تا حد زیادی قابل پیش بینی است ، به شرطی که از ابزار واطلاعات درست استفاده شود.

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.

دیدگاه خودتان را بنویسید.