رابطه دوستی را با چه کسی ادامه بدهیم؟

مجله ی روانشناسی سیترین ؛ در بخش هفتم انگیزه پسر از پیشنهاد دوستی چیست؟ ( مطالعه از ابتدای مطلب ) ، در مورد اینکه به رابطه ادامه بدهیم یا نه ، توضیح دادیم . ادامه مطلب را مطالعه کنید.

حالت سوم: وقتی پسري به نظر شما خوبه اما هنوز شرایط ازدواج کردن رو نداره:

منظور از اینکه شرایط ازدواج رو نداره بیشتر به مسائل ظاهري هست مثلاً هنوز سربازه یا در حال تحصیله و مواردي مشابه. درواقع هنوز ثبات مالی نداره که بتونه زندگی رو اداره کنه. ببینید دوستاي گلم اگه قرار باشه پسري هم سربازي رفته باشه هم کار مشخصی داشته باشه هم ماشین، خونه و پول کافی براي ازدواج داشته باشه باید با توجه به شرایط جامعه ما باید سنی بین ۳۰ تا ۳۵ سال رو داشته باشه. مگر اینکه شرایط مالی خانواده جوري بوده باشه که این امکانات براش فراهم شده باشه. پس نمیشه که توقع داشته باشی که ابتدا تمام موارد فراهم باشه. وقتی پسري به نظرتون خوب بود ولی شرایط ازدواج رو هنوز نداره بازم باید به لیست و اولویت هاي خودتون مراجعه کنید و ببینید شرایط مالی در کدام درجه از اهمیت براي شما قرار داره. قطعا براي همه شرایط مالی فرد مهمه اما براي یک نفر اولویت اول و براي دیگري اولویت سوم یا چهار ممکنه باشه. اگر شرایط مالی در اولویت سوم به بعد براي شما بود و اون شخص اولویت اول یا دوم شما رو داشت مثلاً اخلاقش تا حدودي مورد تائید شما بود، میتونید طی جلسات بعدي با این شخص بیشتر آشنا بشید. میتونید طی چند جلسه این شخص رو بیشتر بشناسید و بیشتر مطمئن بشید که واقعا ازنظر سایر موارد با شما همخوانی داره یا نه؛ و همچنین از شرایط و اوضاع مالی خانواده شخص مطلع بشید.

چون کسانی هستند که شاید خودشون فعلاً شرایط رو نداشته باشند اما ممکنه خانواده بتونه حمایتش کنه و شرایطرو براش ایجاد کنه. ببینید دوستاي گلم اینکه تعداد جلساتی که براي شناخت شخص میذارید چند جلسه باشه بستگی به شرایط و نظر خودتون هست. سه یا چهارجلسه معمولا براي شناخت اولیه پیشنهاد میشه ولی بسته به شرایط ملاقات و صحبت هایی که در این جلسات میکنید میتونه کمتر یا مقداري بیشتر بشه؛ اما لطفا دقت کنید که به بهانه شناخت تعداد این جلسات رو خیلی زیاد نکنید که درگیر احساسات بشید و نتونید درست در این باره تصمیم بگیرید. خیلی مهمه که اول عقل شما تاییدیه این رابطه رو بهتون بده وبعد احساستون تایید کنه . (دوستاي گلم حتما سعی کنید دراین جلسات شرایطی رو فراهم کنید که شخص مقابل هم تونسته باشه به خوبی شما رو بشناسه، راجع به عقاید، احساسات و خواسته هاتون خیلی راحت صحبت کنید و به شخص این اجازه رو بدید که اون هم بعد از این جلسات تونسته باشه درك خوبی از شما و اخلاقتون پیدا کرده باشه)

خب دوستان گلم بعد از این چند جلسه تقریبا یک دید کلی از شخص پیدا کردید و تونستید دیدي کلی هم از خودتون به او بدید، اگر بعد از این چند جلسه به نظرتون رسید که شخص براي شما مناسب هست ( درواقع عقلتون ابتدا این تاییدیه رو داد که میتونید با او خوشبخت باشید) آنگاه نوبت به مرحله بعد از شناخت میرسه.

مرحله ی دوم شناخت

در این مرحله عنوان میشه که شما لازم هست بین ۷۰ تا ۱۲۰ ساعت با فرد درارتباط باشید تا بتونید به شناخت خوبی ازش برسید.یعنی چیزي در حدود ۳ تا ۶ ماه براي آشنایی شما می تواند کافی باشد. هنر زن بودن شما در این مرحله است که می تونه خودنمایی کنه و در صورتی که با دقت عمل کنید در این مدت متونید زمینه لازم براي ازدواج رو فراهم کنید. در این حالت پسر خودش پیشنهاد ازدواج رو مطرح خواهد کرد.اگر چنین اتفاقی نیفتاد لازمه از تکنیک ترس از دست دادن استفاده کنید.

در گام بعدي میتونید بهش بگید که درباره این رابطه با مادر یا خواهرتون صحبت کردید و ببینید عکس العمل شخص نسبت به این مسئله چی هست. اگر دیدید او نسبت به این مسئله گارد گرفت و کار شما را اشتباه قلمداد کرد به او بگید که نمی تونستید بیش از این باهاش پنهانی در ارتباط باشید و احساس خوبی از اینکه خانوادتون در جریان نیستند ندارید. با این کار تکلیفتون کاملا مشخص خواهد شد. اگر او به فکر آینده باشه کار شما رو اشتباه قلمداد نمی کنه. ممکنه از بابت اینکه شرایط مناسبی نداره نگران بشه و اعلام کنه که نمی تونه با خانواده شما آشنا بشه ولی قاعدتا شرایط شما رو هم درك میکنه. دراین بین شما می تونید به او بگید که خانواده شما اخلاق و رفتار براشون مهم تر است تا شرایط مالی و ممکنه بشه راه حل مناسبی پیدا کرد؛ اما اگر او از اینکه روابط شما علنی شود به شدت اجتناب کرد خب شما نیز باید در همین مرحله رابطه خود را قطع نمایید. تأکید می کنم باید این رابطه را قطع نمایید.

رابطه دوستی را با چه کسی ادامه بدهیم؟

رابطه دوستی را با چه کسی ادامه بدهیم؟

تنها یک استثنا وجود دارد :

در این چنین مواردي ممکنه شخص اعلام کنه که فعلاً آمادگی نداره و درخواست کنه این رابطه تا زمانی که شرایط او مهیا بشه ادامه داشته باشه. در این زمان باید از او بخواین که برنامه خودش رو براي شما بازگو کنه و اعلام کنه که چه زمانی آمادگی پیدا می کنه. اگر واقعا دیدید برنامه اي براي آینده خود داره ولی مشکلی سر راهش هست مثلاً این ترم درسش تمام میشه یا سربازیش را باید تمام کنه، میتونید به او بگید که حداقل باید با خانواده شما آشنا بشه و اگر پدر و مادر شما او را تائید کنن شما براش صبر خواهید میکیند و رابطه خودتون رو در حد بسیار محدود حفظ خواهید میکیند. دوستاي گلم ممکنه به نظرتون بیاد که هیچ پسري اینو قبول نمی کنه و دوست نداره که در رابطه خودش محدودیت داشته باشه و خانواده شخص مقابل اونو کنترل کنن. ولی باور کنید اگر باکسی که شرایط ازدواج نداره غیرازاین برخورد کنید نتیجه نمی گیرید. کاري که به اشتباه بسیاري از دختران ما می کنند اینه که به رابطشون با پسر ادامه میدن به امید اینکه شرایطش جور میشه و این زمان ممکنه آن قدر طولانی بشه که سایر شرایط و موقعیت ها رو از دست بدن. ضمن اینکه در این مدت به او وابستگی هم پیدا می کنن و در آخر بعدازاینکه باهاش به نتیجه نمی رسن سرخورده اون رابطه رو ترك می کنن. اگر شخص واقعا قصدي داره اما شرایطش رو نداره قطعا مسئولیت این کار رو می پذیره و تلاش خودش رو براي مهیاکردن شرایط انجام میده نه اینکه به یه رابطه پنهانی ادامه بده تا در آینده ببینه چه اتفاقی میفته. شما نباید زمان خودتون رو بدون داشتن امیدي هدر بدید.

تنها زمانی منتظر چنین شخصی بمونید که حاضر بشه با خانواده شما آشنا بشه (لااقل با مادرتون-چون براي اونها ارتباط با مادر شما راحت تر از صحبت با پدرتون هست ) در این صورت مشخصه که این شخص برنامه اي براي آیندش با شما داره. در غیر این صورت اگه برنامه اي نداشته باشه و هدفش دوستی باشه حتی اگه بهتون قول ازدواج هم داده باشه حاضر نمیشه با خانواده شما آشنا بشه.

در بخش نهم نیت پسران از ایجاد رابطه دوستی ادامه حالت هایی که پس از شناخت درگیر آن می شوید با راه حل توضیح داده می شود .

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.