آیا درست است که با همسرم رابطه ی زناشویی در دوران بارداری داشته باشم؟

در بخش قبلی از مجله ی بارداری و زایمان سیترین در مورد رابطه ی زناشویی دوران حاملگی نکاتی را بیان کردیم با همراه باشید تا راهنمایی برای رابطه ی زناشویی در دوران بارداری ارائه کنیم. گفته شده است که رابطه زناشویی مانند چسب زندگی است و زوجین را با یکدیگر نزدیک کرده و عشق را همواره باقی نگه می‌دارند .حاملگی بهترین زمان برای با هم بودن و روابط زناشویی یکی از راه‌های مهم برای ایجاد زندگی است .مگر اینکه پزشک شما را از انجام رابطه جنسی در طول بارداری منع کرده باشد . این دستور تنها در موارد خاصی که خطر سقط جنین وجود دارد و نزدیکی می‌تواند برای سقط تحریک کننده باشد، از جانب پزشک داده می شود.

زن حامله به صورت طبیعی شکننده و ضعیف نیست. او پوسته تخم مرغ نیست که ترک بردارد. در حقیقت بسیاری از زنان در دوره بارداری خود را از لحاظ جنسی قوی تر احساس می‌کنند .عدم نیاز به کنترل برای جلوگیری از بارداری و گاهی برای زن ،احساس اینکه دیگر لاغر و استخوانی به نظر نمی‌رسد و نداشتن آشفتگی خیال راجع به اینکه آیا حامله خواهد شد یا نه، برای بسیاری از زنان موجب می شود که آنها راحت‌تر با همسران خود نزدیکی برقرار کنند .

در سه ماهه سوم نیز زوج هاباید راه‌های را ابداع کنند که  ارتباط ساده‌تر و راحت‌تر صورت گیرد .

رابطه ی زناشویی در دوران بارداری

رابطه ی زناشویی در دوران بارداری

چند عامل نیز وجود دارد که اغلب مانع فعالیت جنسی زوج در بارداری می گردد :

ما تنها نیستیم:  درست است که می دانید جنین شما را نمی بیند و یا آگاه به عملی که شما انجام می‌دهید نیست ،اما  احساس وجود یک شخص ثالث مانع هم آغوشی شود .باید فکر کنید زمانی که کودک به دنیا آمده است و درست از لحظه‌ای که نزدیکی را آغاز می‌کنید،ه گریه را سر خواهد داد، حالا می‌توان او را شخص سوم به حساب آورد که نیاز به توجه و رسیدگی دارد . در بارداری از هم آغوشی با همسرتان لذت ببرید بخاطر داشته باشید نزدیکی با همسرتون عشق را بین شما زنده نگه خواهد داشت و همین امر موجب خلق کودک شده و خانواده تان را با حضور کودک گرمتر می کند .

ترس از صدمه زدن به کودک در رابطه ی جنسی دوران بارداری :بله، جنین کوچک و شکننده است اما از بهترین نوع بسته بندی در جهان سود می جوید و رحم پر از مایع، خانه‌ای کوچک و امن را برای او فراهم آورده و دهانه سرویکس نیز با پوشش محکمی از موکوس بسته شده است بنابراین وضعیت ساختمانی جنین دارای امنیت بسیار بالایی است.

ترس از ایجاد درد: برای بسیاری از زنان باردار انجام عمل جنسی به این دلیل مطلوب نیست که موجب درد می گردد .این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید و همچنین در مورد داشتن عمل جنسی در آخرین ماه بارداری و پس از آن مشورت کنید.

رابطه ی زناشویی در دوران بارداری

رابطه ی زناشویی در دوران بارداری

احساس ناراحتی در مورد تغییرات اندام : رابطه جنسی تنها در صورتی می تواند ارتباط عاطفی بین زوجین را نزدیک‌تر کنند که هر کدام از طرفین نه تنها خود از این عمل لذت ببرند، بلکه رضایت را در همسرش چه از لحاظ فیزیکی و چه ازجهت  بیان، احساس کند.ممکن است پس از پیشرفت بارداری شروع عمل جنسی برای تان مشکل شود ،زیرا دیگر مطمئن نیستید که بدن حامله شما، هنوز هم برای همسرتان جذاب باشد . به همسرتان اعتماد داشته باشید ،شاید با اینکه هنوز از وجود شما لذت می‌برد، متوجه نیست که اکنون به قوت قلب نیاز دارید.

* سخت بودن ایجاد رابطه جنسی : هنگامی که کودک رشد کرده و اندام شما نیز بزرگ تر گردیده ،شما و همسرتان می توانید تناوبا انواع پوزیشین ها را برای عمل جنسی امتحان کنید .اگر در حالتی احساس ناراحتی کردید می‌توانید به پشت بخوابید .اما خوابیدن به پهلو موجب می شود به روی رحمتان فشار وارد نشود و همچنین فضای بیشتری برای کنترل داشته باشید

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.