راه های جلوگیری از استرس

در بخش دوم تعدادی از راه های جلوگیری از استرس توضیح داده شده برای مطالعه به بخش دوم مراجعه کنید.

۱۴٫بیاموزید که بلافاصله سپاسگذاری یا ابراز تأسف کنید

معمولا اغلب ما در استفاده از کلمه های : سپاسگذارم و متأسفم، مشکل داریم. همه ی ما وقتی نوبت به استفاده از این واژه ها می رسد، صرفه جویی می کنیم. اما اینها ابزاری در خدمت کاستن از استرس هستند.سپاسگذاری فوری ، از نوشتن دو صفحه نامه در همین ارتباط مؤثرتر است.

از دیگران در مواقع مناسب پوزش بخواهید. این گونه استرس را از میان بر می دارید. آیا این به اندازه کافی ساده نیست؟

۱۵٫  “نه” گفتن را بیاموزید و ” نه ” را قبول کنید.

وقتی نه گفتن را بیاموزید، از میزان استرس خود می کاهید و این کار از فشار های روانی شما کم می کند. به همین شکل وقتی دیگران به شما جواب نه می دهند، جواب آن ها را بپذیرید. هر یک از ما ظزفیت و توانایی مشخصی داریم و این نکته ای است که همیشه باید به آن توجه داشته باشیم.

رک گویی ممکن است در آغاز کسی را دلخور کند اما در بلند مدت بر اعتبار و حثیت شما می افزاید و استرس شما و دیگران را کم می کند.

۱۶٫ هرگاه استرس زده اید ، فریاد بکشید

بچه ها این کار را می کنند. مشتریان متوقع این کار را می کنند و به خواسه شان می رسند. پیش از اینکه فریاد بکشید، کارتان را به خوبی انجام بدهید و به ییامدهای احتمالی آن هم فکر کنید.

۱۷٫ نیایش را فراموش نکنید

دعا و نیایش همیشه به ما کمک می کنند. کسانی که مرتب نیایش می کنند کمک زیاد می گیرند. می توانید مراقبه کنید.  می توانید به کمک تمرکز، هزاران فکر و خیال را از ذهنتان خارج کنید و بعد به این فکر کنید که در آن لحظه و در آن ساعت روز دوست دارید چکار کنید. با متمرکز شدن می توانید کارهایتان را ، یکی پس از دیگری انجام بدهید. ذهنتان را تخلیه کنید تا بیشتر و شفاف تر بتوانید ببینید.

۱۸٫ بدهید و بگیرید و بدهید

بیایید از بچه ها بیاموزیم. آنها از اینکه اسباب بازی و خوراکی هایشان را با دیگران سهیم شوند، لذت می برند. آنها شاد هستند و از استرس در آنها اثری نیست . بچه ها نظاره گرهای خوبی هستند. آنها می آموزند که بدهند و بگیرند.

غنای قلب شما، ناشی از ذهن شماست؛ بنابراین ذهنتان را آموزش بدهید تا از خود بیشتر مایه بگذارد و از شدت استرس شما بکاهد.

۱۹٫ بخشودن را نگرشی همیشگی کنید

من از آن جهت خودخواه هستم که همیشه می خواهم شاد و بدون استرس باشم. من با این هدفی که در سر دارم همیشه سعی می کنم ببخشم و فراموش کنم. فرآیند آهسته ای است. چشم در برابر چشم به نظر جالب می رسد، اما نتیجه اش کور شدن همه ی مردم است. آیا این ارزش انرا دارد؟

حفظ کردن مسایل و حوادث کار بدی نیست، اما فراموش کردن هم کار خوبی است.

راه های جلوگیری از استرس

راه های جلوگیری از استرس

۲۰٫ برای دیگران چه می کنید؟

برای اینکه تصویر ذهنی خود را بهتر کنید، برای دیگران کاری صورت دهید. وقتی می خواهید برای کسی کاری بکنید، آستین ها را بالا بزنید و کاری انجام دهید. از هر جایی می خواهید شروع کنید. مهم تر از هر چیز، شروع کردن است. از هر جایی که می خواهید شروع کنید، زیرا اگر شروع اشتباهی باشد، خیلی زود متوجه آن می شوید.تا می توانید به دیگران کمک کنید. جهنمی بدتر از وجدان ناراحت نیست.

۲۱٫ انجام بدهید، سعی کنید، دست به کار شوید

وقتی مسایل زندگی از حد توانمندی های شما و منابعی که برای حل این مسایل در اختیار دارید فراتر می روند، استرس زده می شوید.

به این نتیجه رسیده ام کسانی که سرشان خیلی شلوغ است ، استرس کمتری دارند. همه ی انسان ها، وقت کشی می کنند و در مواقعی از خود تنبلی نشان می دهند. تنبلی در خون انسان است. اما شما می توانید این تنبلی را پس بزنید. کافی است کاری را قرار است بعدها انجام بدهید ، همین حالا شروع کنید و انجام دهید. دست به کار شوید. به زودی به خط پایان می رسید. این گونه به طور مسلم از میزان استرس خود می کاهید.

۲۲٫ پول بیشتر، مساوی با استرس کمتر نیست

اگر پول بیشتری می داشتید شاید از استرس شما کاسته می شد. به نظر منطقی می رسد، اما در عمل این طور نیست. به دو شیوه می توان پول فراوان داشت: یا درآمد بیشتری کسب کرد یا پولی به ارث برد. اما این هر دو بر استرس شما می افزاید. خیلی ها فکر می کنند اگر ده درصد درآمد بیشتر داشته باشند، استرس مالی نخواهند داشت، اما این با واقعیت فاصله فراوان دارد. همه چه با درآمد بالا چه درآمد کم با استرس روبه رو هستند.

برای دیدن ادامه مطلب به راهکارهای کاهش استرس _بخش  چهارم مراجعه کنید.

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.

دیدگاه خودتان را بنویسید.