راه های کنترل استرس

در بخش اول ۵ راه های کنترل استرس ذکر شد. اکنون ادامه راهکار ها برای موفقیت در زندگی بدون استرس را توضیح می دهیم:

۶.از فرصت فکر کردن برای کاستن از استرس استفاده کنید.

آیا هرگز به فکرتان رسیده که راه هایی برای کاستن از استرس پیدا کنید؟ شاید شما تاکنون این کار را نکرده باشید. اگر این طور باشد شما هم مانند بسیاری از اشخاص دیگر هستید. به خاطر داشته باشید فکر کردن به اندازه نفس کشیدن طبیعی است. وقتی بوی گند در هوا پراکنده است ، نفس نمی کشید. بنابراین درباره ی چیزهای گند هم فکر نکنید.

۷.خودتان را ، تنها با خودتان مقایسه کنید.

اگر خواهان لذت و رضایت اصیل و بکر هستید، خودتان را به جای اینکه با دیگران مقایسه کنید، با خودتان مقایسه کنید. خودتان را با دیگران مقایسه نکنید. توانمندی هایتان را با خودتان مقایسه کنید. عزیزانتان را، به خصوص فرزندانتان را با فرزندان دیگران مقایسه نکنید. به این فکر کنید که فرزند خودتان چه کرده است؟ آیا این ترم ، بهتر از ترم پیش بوده است؟

مقایسه کردن خود با دیگران خطرناک است. زیرا نتیجه اش استرس بیشتر است. وقتی مقایسه می کنیم ، تولید احساس عدم امنیت می کنیم وبا این حال این کاری است که همیشه انجام می دهیم.

۸. با خلاقیت، خشم خود را کنترل کنید

خشم خطرناک است. خشم یکی از احساساتی است که همه ی ما آن را تجربه می کنیم. با این حال خشم احساسی است که می توان آن را کنترل کرد، هرچند ممکن است به طور کامل کنترل نشود. وقتی بیش از اندازه مسأله داشته باشیم ، خشمگین شده و بعد با استرس روبه رو می شویم.

۹٫ کارهای کوچک فراوان انجام بدهید

ما به تنهایی نمی توانیم کارهای بزرگ انجام بدهیم، اما همه ی ما می توانیم برخی از کارهای بزرگ را انجام بدهیم. اگر بخواهیم کارهای بیش از اندازه بزرگ انجام بدهیم ، استرس زده می شویم. نمی توانید از یک قوطی یک لیتری انتظار داشته باشید که بیش از یک لیتر جا بگیرد. همه ی ما انتظار داریم که فرزندانمان در مدرسه شاگرد اول شوند و چون همه نمی توانند، استرس زده می شویم.

فرد فرد ما نمی توانیم کارهای عظیم بکنیم ولی می توانیم کارهای کوچک را به دفعات مختلف انجام داده و از استرس رها شویم.

۱۰٫ وقت خود را مانند پولتان مدیریت کنید

راه های کنترل استرس

راه های کنترل استرس

زمان در حکم پول است. برای استفاده بهتر از زمان موارد زیر را رعایت کنید:

  • در محل کار ترتیبی بدهید که آنچه لازم دارید به سرعت در اختیار بگیرید.
  • فهرست کارهایی را که باید انجام شوند در اختیار داشته باشید. از همه کسانی که به شما گزارش می دهند بخواهید آن ها هم کارهایشان را فهرست کنند.
  • اجازه ندهید عوامل مختلف در کارتان وقفه بیندازند.اجازه ندهید دیگران شما را از کار کردن باز بدارند.

می توانید کارهایی بکنید که به شما وقت کافی بدهد و از میزان استرس شما بکاهد. زندگی تان راپر از فعالیت نکنید، مطمئنا استرس زده می شوید. وقتی زندگی چیزهای مختلف را به شما عرضه می کند ، چند مورد آن را انتخاب کنید و بقیه را به دیگران واگذار کنید.

۱۱٫ نیازها را می توان برآورده ساخت اما حرص برآورده نمی شود

حرص بزرگترین دشمن قلب است. این را دکتر مشهور قلب نارش ترهان می گوید: کار زیاد و تلاش فراوان کسی را نمی کشد. این باور اشتباهی است که خیلی ها گمان می کنند کار زیاد اشخاص را از پای در می آورد. استرس زمانی بروز می کند که اقدام به انجام دادن کارهایی بکنید که در ذهنتان جای نمی گیرند.

۱۲٫به فرزندانتان ماهی گیری را آموزش دهید.

به فرزندتان ماهی بدهید تا یک روز سیر شود، به او ماهیگیری یاد بدهید تا همه روزه سیر شود. به فرزندانتان کمک کنید تا بتوانند با مشکلات زندگی روبه رو شوند.فرزندان ما ممکن است استرس فراوانی به ما بدهند. شصت درصد استرس مردم ، به خاطر فرزندانشان است. فرزندان خود را با واقعیت ها تربیت کنید تا از میزان استرس در سطح خانواده بکاهید.

۱۳٫مردم چه می گویند؟

اغلب اوقات استرس زده هستیم ، زیرا همیشه در این فکریم که اگر در امتحانات خود مردود شویم مردم چه می گویند؟ اگر لباس بدی بپوشیم مردم چه خواهند گفت؟ اگر موهای سرمان را خوب آرایش نکنیم مردم چه خواهند گفت؟ و غیره و غیره.

هرگز حرمت نفس تان را از دست ندهید، زیرا اگر حرمت نفس تان را از دست بدهید، همه چیز را از دست می دهید. کسی که نمی تواند به خودش احترام بگذارد، نمی تواند انتظار داشته باشد دیگران به او احترام بگذارند. نگران حرف های مردم نباشید، نگران حرف های همکاران خود نباشید، نگران حرف همسایگان نباشید، این ها اندیشه های فلج کننده هستند.

برای دیدن ادامه مطلب به راه های ساده برای مدیریت استرس مراجعه کنید.

 

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.