رفتارهای ناپسند زوجین که باعث خشک شدن زندگی می شود

مجله زناشویی سیترین؛ قبلا در مورد اینکه با همسر لجبازمان چگونه رفتار کنیم توضیح داده ایم . اکنون رفتارهای ناپسند زوجین که باعث خشک شدن زندگی می شود را مطالعه کنید.

آنچه که می تواند نهال با عظمت خانواده را خشک و بی روح کند، رفتارهای ناشایست زن و مرد در درون خانه است. برای اینکه کاشانه ی پر مهر تان تبدیل به جایگاهی سرد و بی مایه نشود باید ابتدا رفتارهای ناشایست را بشناسید و بعد اقدام به رفع آنها بکنید.

 1. قدرت طلبی

متاسفانه بیشتر مردان و زنان در زندگی زناشویی خود، قصد حاکم شدن در خانه را دارند. این نوع افراد از همان شروع زندگی بر روی ثروت ، معلومات ، خاندان و موقعیت اجتماعی خود تکیه کرده و دایم در کلام و رفتارهای خود به فکر قدرت طلبی هستند. با اینکه غرور و من من کردن در اول ازدواج برای همسر شیرین است اما وقتی این عمل تکرار شد سبب خسته شدن همسر و موجب نفرت او خواهد شد.

دوست نویسنده ای را می شناسم که دختری به خاطر نویسنده بودنش با او ازدواج کرد. او از تعریفات همسرش و اقوام ، بیش از حد مغرور شد و دایم از خودش تعریف می کرد و می گفت ” من به عنوان یک نویسنده ، به عنوان یک کارشناس، به عنوان محقق و….” . دختری که عاشق همین ویژگی های نویسندگی او بود بعد از مدتی از او نفرت پیدا کرد و بنای ناسازگاری را گذاشت.

 1. خوار اندیشی

یکی از معضلات بزرگ درون خانه، خوار اندیشی است. اگر زن یا مرد خود را کم و کوچک ببیند، نمی تواند نقش واقعی همسر را در زندگی ایفا کند. این نوع افراد همیشه خودشان را دست کم می گیرند و فکر نمی کنند که دارای استعداد های بزرگی بوده و می توانند کارهای عظیمی انجام دهند.

” مشکل خود کوچک بینی آن قدر جدی است که در هر کاری که انجام می دهید اثر می گذارد. هنگامی که تصمیم می گیرید کاری را انجام دهید، اگر از خود عیب جویی و خود را نفی نکنید کار آسان تر و بهتر صورت می گیرد. وقتی به جایی برسید که دیگر نتوانید خود را تحمل کنید مشکلات بزرگتری در زندگی تان خلق خواهید کرد. شخصی که کاری را به طور نادرست انجام می دهد و از خود متنفر می شود مطمئنا اشتباه بزرگی هم مرتکب می شود. این جریان همچنان ادامه می یابد تا وقتی که خود را بیشتر و جدی تر مواخذه کند و در نتیجه باعث افزایش روش های منفی و نادرست می گردد که باز هم تنبیه دوباره خودش را به دنبال دارد و این جریان نادرست است.”

دست کم گرفتن، ترس، غذرخواهی، حسادت، مطابقت، تقلید، ترس از عدم پذیرش، دفاع غیر معقول، خجالت، خود را مقصر دانستن و اهل رقابت نبودن را می توان از علایم افراد خوار اندیش دانست.

 1. عدم تعادل

یکی از برخوردهای غلط زن و مرد در خانواده ، افراط و تفریط در برخورد است. عدم تعادل یکی از شایع ترین مشکلات زن و شوهرهای امروزی است. شاید شما در اقوام و خویشان بسیار دیده اید که مردی در مهمانی، میان خانواده همسرش بسیار مهربان و صمیمی است و روز دیگر نامهربان و خشن. این فرد به مرور با شخصیت نامتعادل خود همچون سوهان به روح ظریف و طناز زن اسیب می رساند و او را مثل خود می کند. انگاه بر سر هر بحث کوچکی ، جنگی بزرگ پدید می آید. ما باید این را به خوبی بدانیم که حتی در دوستی و عشق هم ، در چنبره ی افراط و تفریط گرفتار نشویم زیرا هر دو به ضرر ان دوستی و صمیمت است.

رفتارهای ناپسند زوجین که باعث خشک شدن زندگی می شود

رفتارهای ناپسند زوجین که باعث خشک شدن زندگی می شود

 1. عصبانیت و خشونت

در این دوران توسعه ، که بیش از پیش به صنعت و پیشرفت اقتصادی اهمیت داده می شود، روح انسان ها در معرض بیماری های روانی است. از مهم ترین مشکلات روحی و روانی مردم این روزگار ، عصبانیت و خشونت می باشد که نه تنها معضل درون جامعه است، بلکه درون هر خانه ای است. شما حتما جزء این سه گروه هستید:

 • أ‌- مختصر عصبانی می شوید.
 • ب‌- کاملا عصبانی می شوید.
 • ت‌- خیلی شدید عصبانی می شوید.

در مورد عصبانیت راه حل درست این است که نگذارید عصبانی شوید . برای اینکه عصبانی نشوید باید:

 • به ورزش و هنر بپردازید.
 • یاد خدا کنید
 • از همسرتان نخواهید که همیشه صد درصد مطابق میل شما باشد.
 • تصویرهای منفی از همسرتان را پاک کنید.
 • افکار و کارهای همسرتان را بررسی نکنید.
 • متوقع نباشید.
 • سکوت کرده و تفکر کنید.
 • گناه نکنید.
 • همیشه عینک خوشبینی را بر چشمانتان بزنید
 1. مقایسه

یکی از عادت های بسیار بد و نابجا در میان خانواده ها مقایسه کردن همسر خود با دیگران است. این خصوصیت بیشتر در خانم ها مشاهده می شود که نه تنها سودی نمی برند بلکه قلب مرد را جریحه دار کرده و همانند مار زخمی در انتظار گرفتن انتقام کمین می کنند.

 1. پنهان کاری و زرنگ بازی

بعضی از مردان و زنان جوان در ابتدای زندگی سعی در پنهان کاری مطالب عادی خود دارند. البته این مسئله ریشه داری است که شاید بتوان گفت: جنگ بر سر قدرت، طعنه زدن و کنایه زدن، به دنبال عیب بودن، اینها همه گوشه ای از همین ریشه است.

پنهان کردن مطالب ساده و عادی در طرف مقابل احساس غریبی و بی تفاوتی ایجاد می کند و در هنگام یاری حالت یاوری نخواهد داشت.

 1. کنایه و زخم زبان

به طور قطع یکی از بزرگترین اشتباهاتی که شخص در زندگی زناشویی دچار می شود، این است که به افراد دیگر خانواده با زخم زبان و کنایه حرف بزند.

کنایه و زخم زبان اثری دارد که چشم همسر را از دیدن نیکویی ها و خوبی ها و اخلاق پسندیده می بندد. اری تاثیر کنایه از ذهن طرف مقابل نمی رود، تا جایی که خود شخص کنایه زدن را فراموش می کند، اما آن کس که زخم زبان شنیده فراموش نمی کند.

کنایه زدن و زخم زبان درون خانه،دورویی ، نفرت،کینه،حسادت و انتقام را پرورش می دهد و دوستی ها را کم رنگ و بی نور می کند.

 1. بد گمانی

انسان ازدواج می کند تا در پناه خانواده ی تشکیل شده ، احساس آرامش و سکون کند . اما بدگمانی و سوءظن در زندگی، باعث می شود که زن و مرد نتوانند نسبت به هم متعهد بوده و در کنار هم احساس آرامش و سکون کنند.

در خانه ای که بدگمانی حاکم است، گفتگوها کسل کننده، احساس ها نسبت به هم با رنج و حقارت ، نگاه ها نسبت به زندگی تاریک و نا امیدانه و دردها به نظر غیر قابل درمان می باشد. منشا و علل بدگمانی چیست؟

بی بندوباری ، غیرت ها و حسادت ها، خودخواهی و ماجراجویی، مخفی کاری ، بیماری های روانی، عقده ها و محرومیت ها، ایجاد محدودیت ، تحریک اطرافیان.

 1. به دنبال مقصر

اگر اتفاق و یا حادثه ای در خانه پیش آمد، نباید هرکس بدنبال مقصر بگردد و تقصیر را به گردن طرف مقابل بیندازد. زن و مرد هنگامی که به عنوان همسر در یک خانه قرار گرفتند، یعنی در همه حال حتی هنگامی که مشکلی پیش آمده شریک هستند و نمی توانند بگویند مقصر فلان موضوع یا اتفاق دیگری است. اگر مردم در مسابقات فوتبال دیده اند که پس از شکست تیم،مربی سعی می کند با مقصر نشان دادن داور و یا کشور میزبان و یا بداقبالی ، خود را از مسئولیت خارج سازد ( شما مثل او نباشید ) بلکه او باید قبول کند که شکست خورده و همه ی اعضا تیم به نحوی در این شکست سهیم هستند و با وجدت همگانی و همدلی به رفع نواقص و معایب پرداخته و اشکالات را برطرف کنند. شما هم در کاشانه ی خود با تعاون و همکاری به این مهم برسید.

 1. انتقام

اگر ادمی بخواهد دایم از این و آن انتقام بگیرد و در مقابل هر حرکت فرد مقابل خود، دست به مقابله به مثل بزند دیگر زندگی معنای واقعی خود را از دست می دهد و زندگی سراسر جنگ و ستیز می شود. شما مخاطب خوب و صمیمی من باید بدانید که زندگی زناشویی با گذشت ، رنگ آسمانی و معنوی می گیرد، پس دست از انتقام بردارید و از همین حالا با گذشت رفتار کنید.

 1. دورویی و دروغ

در زندگی زناشویی حقیقت را بروز ندادن به مانند آب ندادن به گیاه است. شما حکم به کشتن چیزی می کنید که روزی زنده و بالنده بوده، اری در میان نگذاشتن حقیقت با همسرتان مانند محبت نداشتن به اوست.

روانشناسان , انسان دورو و دروغ گو را این گونه تعریف کرده اند: “دورو کسی است که تظاهر به نیکوکاری می کند اما در باطن طور دیگری است. اما دروغگو کسی است که هر جا مصلحت و نفع خود را بسنجد، واقعیت را تحریف نموده و بنا به میل خود کردار و رفتارش را تنظیم می کند.”

 1. خساست

یکی از رفتار های ناپسند، خساست در میان خانواده است. خساست در خانواده به سه حالت بروز می کند:

 • أ‌- هر دو خسیس هستند.
 • ب‌- مرد خسیس است و زن نیست.
 • ت‌- زن خسیس است و مرد نیست.

در حالت اول که هر دو خسیس هستند ، مشکل روانی مابین نیست ولی زندگی مرفه و سرحالی ندارند گرچه بسیار پولدار باشند. در مورد حالات دوم و سوم باید متذکر شد مشکلات و اختلافات دیگری اضافه بر مشکلات حالت اول ایجاد می شود.

چگونه زندگی زناشویی خود را گرم کنید؟

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.