عوارض و مزایای استفاده از آی یو دی برای پیشگیری از حاملگی

مجله ی بارداری و زایمان سیترین ؛ در مقالات قبلی نودی در مورد روشهای پيشگيري از حاملگي با آ یو دی و زمان گذاشتن آی یو دی و میزان اثر بخشی آی یودی و همچنین در موزد اینکه اگر با وجود ای یو دی حامله شدید چه کنید، توضیحاتی را بیان کردیم. با ما همراه باشید تا عوارض و مزایای استفاده از آی یو دی را بیان کنیم.

عوارض و مزایای استفاده از آی یو دی

عوارض و مزایای استفاده از آی یو دی

 1. درد هنگام کارگذاری ای یو دی ممکن است در ایجاد شود که اهمیت زیادی ندارد و موقتی است همچنین ممکن است زنانی که دارای آی یو دی هستند در هنگام قاعدگی دچار درد شوند اگر شدید باشد باید به پزشک مراجعه کنند و معاینه و رادیوگرافی لگن انجام شود چرا که ممکن است  جابجا شده باشد یا به رحم آسیب زده باشد که در این صورت بنا به صلاحدید پزشک آن را جابجا می کنند و یا بر می دارند.
 2. خونریزی پس از کارگذاری آ یو دی ممکن است مقداری خونریزی ایجاد شود که اهمیتی ندارد. شایعترین عارضه تو افزایش خونریزی قاعدگی است. به طور کلی بسیاری از خانم هایی که آی یو دی دارند دچار افزایش خون روی در هنگام قاعدگی می شوند به جز آی یو دی نوع پروژستاسرت که خون ریزی را کاهش می دهد
 3. بیرون افتادن آی یو دی : بستگی به نوع و اندازه آن و سن فرد دارد اگر آ یو دی کوچکتر از حد لازم باشد احتمال بیرون افتادن آن بیشتر است در آی یو دی های مسی احتمال بیرون افتادن کمتر است در زنانی که سن آنها بیشتر از ۳۰ سال است و احتمال خروج بسیار کمتر است و به طور کلی احتمال خروج آی یو دی در سال اول بیش از سال‌های بعد است است.
 4. عفونت پیش از کارگذاری آیو  دی باید دستگاه تناسلی به دقت معاینه شود و در صورت وجود هر گونه عفونت درمان مناسب انجام شود و پس از ریشه کن شدن عفونت  آی یو دی گذاشته شود.
 5. از حال رفتن در هنگام قرار دادن آی یو دی  در رحم برخی زنان دچار اضطراب می شوند و ممکن است از حال بروند و به قول معروف غش کنند برای جلوگیری از این عارضه باید قبلا کارگزاری آی یو دی ، شکل، محل قرار گیری و طرز کار آن را برای فرد توضیح داد و در صورت اضطراب مدتی تحمل کرد
 6. خطر حاملگی خارج رحمی تصور می شد که آی یو دی می تواند موجب حاملگی خارج رحمی شود ولی این مسئله هنوز صد در صد به اثبات نرسیده و به نظر نمی‌رسد صحت داشته باشد.
 7. حاملگی با آی یو دی به طور کلی احتمال حاملگی در زنانی که تو دارند دو درصد است و حداکثر احتمال حاملگی در سال اول می باشد. مصرف طولانی مدت پروفن ، اسپرین، ایندومتاسین مفنامیک اسید می‌تواند موجب کاهش اثر آی یو دی شود و منجر به حاملگی ناخواسته گردد.
عوارض و مزایای استفاده از آی یو دی

عوارض و مزایای استفاده از آی یو دی

مزایای استفاده از ای یو دی

ای یو دی یکی از بهترین روش های جلوگیری از بارداری می باشد زیرا:

 1. احتمال بارداری در این روش بسیار کم می‌باشد.
 2. طولانی اثر است و برای چند سال قابل استفاده میباشد.
 3. بعد از برداشتن ای یو دی قدرت باروری سریع بر می گردد در واقع اثر سوئی در قدرت باروری خانم ندارد
 4. اثرات زیان آوری روی بارداری بعدی نمی‌گذارد.
 5. در زمان شیردهی قابل استفاده است.
 6. در مواردی که فرد از مواد هورمونی نمی تواند استفاده کنند بسیار روش مفیدی است.
 7. نیاز به آموزش خاصی ندارد.

یکی دیگر از روش های جلوگیری از بارداری که مورد انتخاب نیمی از زوج ها برای جلوگیری از حاملگی است، کاندوم می باشد، که توصیه می کنیم حتما این مقاله را مطالعه کنید.

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.