روش های پیشگیری از حاملگی در زنان با آی یو دی

مجله ی بارداری و زایمان سیترین ؛ در مقالات قبلی نودی در مورد عوامل سقط جنین نکاتی را بیان کردیم. با ما همراه باشید تا روش های پیشگیری از حاملگی در زنان با آی یو دی را توضیح بدهیم.

ای یو دی چیست؟

ای یو دی وسیله مطمئن موثر و موقت برای جلوگیری از حاملگی است. ای یو دی وسیله پلاستیکی کوچک به طول ۳ سانتی متر می باشد که قسمتی از آن توسط روکش مسی پوشیده شده است. این وسیله برای بسیاری از خانم ها مناسب است. خصوصا خانم های که تعداد فرزندان خود را تکمیل کرده اند و قصد بارداری دارند و در عین حال از روشهای دائمی یا هورمونی جلوگیری از بارداری هم نمی‌خواهند استفاده کنند.

IUD را به بسیاری از خانمها که در صدد پیشگیری از حاملگی هستند و حداقل یک بار زایمان کرده اند می توان توصیه کرد. مخصوصاً در افرادی که مسئولیت احساس نمی کنند و یا مواردی که سایر روش ها برای آنها ممنوع شده است با مشورت پزشک یا ماما این روش را می توانند انتخاب کنند.

استفاده از IUD در خانم هایی که انتخاب آنها درست بوده (طبق شرایط خود و با مشورت پزشک) روش بسیار موثری برای جلوگیری از بارداری است. این وسیله برای خانمهای در معرض عفونت های مقاربتی دستگاه تناسلی نیستند روش مناسبی می باشد.

پیشگیری از حاملگی

پیشگیری از حاملگی

مکانیسم عمل و اثرات ضد بارداری ای یو دی

وقتی IUD در رحم قرار می گیرد محیط امن و آرام رحم را تغییر داده و محیط نا مناسبی برای پذیرش اسپرم و تخمک و یا تخم بارور شده ایجاد می‌کنند. البته گذاشتن ای یو دی هیچگونه عوارض ناخواسته در بدن ایجاد نمی کند و به مدت طولانی قابل استفاده در رحم می باشد. ای یو دی از نوع مس دار از نظر تاثیر جلوگیری از بارداری و پایین بودن خطر عفونت دستگاه تناسلی بهتر از انواع بدون مس می باشد

ای یو دی توسط مکانیسم های متفاوت باعث پیشگیری از بارداری می شود بعد از خارج ساختن ای یو دی قدرت باروری بلافاصله قابل برگشت است. در واقع این وسیله به عنوان یک جسم خارجی در رحم ایجاد واکنش التهابی کرده و مخاط داخل رحم را نامناسب برای لانه گزینی می کنند و تخم را به این ترتیب دفع می نماید

بعضی از گزارشات نشان می‌دهند که ای یو دی موجب مهار می شود و در کل با نامناسب کردن محیط لوله و رحم به تخمک و اسپرم یا تخم لقاح یافته صدمه می زنند و باعث دفع آنها می شود.

اثربخشی ای یو دی در جلوگیری از بارداری

میزان اثر ای یو دی در یک سال محاسبه می شود البته میزان تاثیر ای یو دی با درصد حاملگی و دفعات بیرون افتادن آن عوارض جانبی و تحمل عمومی بیمار سنجیده می‌شود و درصد حاملگی با سطح ای یو دی که از جنس پلی اتیلن هستند رابطه معکوس دارد. در مورد ای یو دی مسی با افزایش سطح مس درصد حاملگی کاهش می یابد وجود ای یو دی احتمال سقط خود به خودی را زیاد می کنند.

پیشگیری از حاملگی

پیشگیری از حاملگی

ای یو دی و حاملگی

زمانی که حاملگی رخ می دهد و ای یو دی در رحم است ممکن است برای جنین و مادر خطرناک باشد. اگر هنگام تشخیص حاملگی نخ ای یو دی از دهانه رحم مشخص بود می بایست خیلی آرام و با احتیاط و با کشیدن نخ ای یو دی خارج شود. این اقدام ممکن است در کاهش عوارضی همچون سقط عفونت و جلوگیری از تولد زودتر از موعد نوزاد کمک کنند. در صورت ماندن ای یو دی در رحم ممکن است تا ۵۴ درصد احتمال سقط را بالا ببرند.

البته اگر نخ ای یو دی مشخص نبود تلاش جهت تعیین محل در رحم و یا خارج کردن آن درست نیست. ولی باید زن حامله تحت کنترل دقیق باشد و اگر علائم عفونت رحمی مشاهده شود سریعا تحت درمان وسیع با آنتی بیوتیک ها و ختم حاملگی و تخلیه رحم قرار گیرد. چون بروز سقط عفونی برای مادر بسیار خطرناک حتی کشنده می باشد. خوشبختانه افزایش ناهنجاری های جنینی در حاملگی های همراه با ای یو دی مشاهده نشده است. زیرا تقریبا همیشه ای یو دی بیرون کیسه آب قرار می‌گیرد و در تماس مستقیم با جنین نیست.

با ما همراه باشید تا عوارض و مزایای گذاشتن آ یو دی برای پیشگیری از بارداری را توضیح بدهیم.

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.