پیشگیری از هپاتیت c و جلوگیری از سرایت آن به دیگران

مجله ی سلامت سیترین ؛ ما در مورد راه‌هایی که می‌توانید فامیل و دوستانتان را محافظت نمایید بحث کرده و علاوه بر آن خلاصه ای مستند و به تاریخ روز از راههایی که پیشگیری از هپاتیت c  میکند شرح می دهیم:

– استفاده غیرمجاز از داروهای تزریقی

–  انتقال خون یا تولیدات خونی

–  جراحی قلب

–  هموفیل

–  فرو رفتن تصادفی سوزن

– خالکوبی و سوراخ کردن بدن

–  مشارکت در استفاده از ابزار تیز

– تولد و وضع حمل (به ندرت)

– سرایت از راه مقاربت جنسی (به ندرت)

– پیوند عضو (به ندرت)

چگونه میتوانیم از سرایت دادن هپاتیت به دیگران جلوگیری کنیم؟

مستقیم ترین راه برای گرفتن هپاتیت c چیست؟  استفاده غیرمجاز از داروهای تزریقی، تزریق ویروس از خون آلوده به داخل جریان خون خودتان؛ به همین دلیل است که یکی از بیشترین و متداول ترین فاکتورهای ریسک، داشتن سابقه استفاده از داروهای تزریقی غیر مجاز می باشد.خیلی از معتادین سوزنهای تزریقی را به صورت مشارکتی استفاده می‌کنند و هپاتیت را در بین خودشان منتشر کرده و یک جمعیت آلوده را تشکیل می‌دهند. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که بیشتر از ۷۵ درصد از کسانی که در حال حاضر یا گذشته از داروهای غیر مجاز تزریقی استفاده کرده اند ممکن است مبتلا به هپاتیت c باشد. گرچه معتادین حرفه‌ای در رده ریسک بالاتری قرار دارند ولی خیلی از مبتلایان به هپاتیت c اظهار می‌دارند که فقط در گذشته ی خیلی دور و کاملا به ندرت  این کار را انجام داده اند. متاسفانه تصمیم عاقلانه ی ترک اعتیاد نمی تواند ریسک گرفتار شدن در ایام گذشته را از بین ببرند.

پیشگیری از هپاتیت c

پیشگیری از هپاتیت c

انتقال خون یا تولیدات خونی

مقدار ریسک گرفتن هپاتیت c از راه انتقال خون یا تولیدات خونی از اواسط سال ۱۹۸۰  مرتب رو به کاهش بوده است؛ قبل از سال ۱۹۸۶ به غیر از آزمایشALT که بطورپراکنده انجام می‌گرفت هیچ نوع آزمایشی بر روی خون های اهدایی برای هپاتیت c صورت نمی‌گرفت (که در آن زمان نه A و نه B نامیده می شود)

هموفیلی

در خون افراد هموفیلی کمبود فاکتورهای انعقاد خون بخصوصی مشاهده می‌شود، قبلا بیماران هموفیلی با  پلاسمایی که از تعداد زیادی اهداکننده به دست می‌آمد تحت درمان قرار می‌گرفتند؛ پلاسماها مخلوط شده و تحت فعل و انفعالاتی فاکتورهای انعقادی خون از آنها به دست می‌آمد. تا اواسط سال ۱۹۸۰ بیماران هموفیلی در رده ی ریسک بالایی برای گرفتن هپاتیت B و  HIVقرار داشتند.

فرو رفتن تصادفی سوزن و سرایت هپاتیت

کسانی که با بهداشت و سلامتی مردم سروکار دارند با یک خطر شغلی مواجه هستند چون خیلی از بیماران بستری در بیمارستان و یا کسانی که به اتاق اورژانس بیمارستان مراجعه می‌کنند هپاتیت دارند، پرسنل پزشکی ریسک بالایی برای فرو رفتن سوزن آلوده به طور اتفاقی به بدنشان را دارند که به راحتی می تواند دستکش های لاستیکی آنها سوراخ نماید.

خالکوبی و سوراخ کردن بدن و گرفتن هپاتیت

در خیلی از فرهنگ ها خالکوبی و سوراخ کردن بدن از قدیم مرسوم بوده است در این مملکت (آمریکا) ما مشاهده یک موج تازه ای از تمایل به «هنر روی بدن» هستیم. خالکوبی مخصوصاً در ارتش و اعضای گروه ولگردها و زندانیان متداول است. جدیدا هم به صورت آرایشی مورد قبول واقع شده است، افراد مشهور در بوجود آوردن این تمایل موثر بوده اند. با ما همراه باشید تا در ادامه دیگر راههای سرایت هپاتیت را بیان کنیم.

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.