پیشگیری از هپاتیت و سرایت آن به دیگران

مجله ی سلامت سیترین ؛ در مقاله قبلی به راه های پیشگیری از سرایت هپاتیت c و سرایت آن به دیگران اشاره کردیم. در ادامه دیگر راه های پیشگیری از هپاتیت را بیان می کنیم.

مشارکت در استفاده از ابزار تیز

فامیل و دوستانی که با بیمار مبتلا به هپاتیت c زندگی می‌کنند به نظر نمی‌آید که دارای ریسک اضافی برای گرفتن ویروس داشته باشند، معذالک شما باید مواظب باشید که خون شما که دارای ویروس هپاتیت c هست به طور تصادفی دیگران را آلوده نکند.

تولد و وضع حمل

چنانچه شما هپاتیت c دارید و حامله شده اید و یا درصدد تشکیل خانواده هستید مسلما دلتان می‌خواهد که بچه سالمی به دنیا بیاورید، مرحله ی ریسک در زایمان و موقعی که از جهات دیگر سالم هستیدف به ندرت ویروس را به نوزاد سرایت میدهد. شانس سرایت هپاتیت c از مادر به فرزند کمتر از ۵ درصد می باشد.

سرایت از راه مقاربت جنسی

این یکی از حساس‌ترین و مشکل‌ترین موضوع برای بیماران می باشد؛ شانس گرفتن هپاتیت c از راه نزدیکی جنسی خیلی کم می باشد ولی بعضی زن و شوهرها بیمناک هستند. اعتماد از بین رفته و جدایی بیشتر و بالاخره کارشان به دادگاه و طلاق می‌کشد.

پیشگیری از هپاتیت

پیشگیری از هپاتیت

چگونه میتوانیم از سرایت دادن آن به دیگران جلوگیری کنیم؟

اغلب بیماران من درباره محافظت کردن فامیل و دوستان از سرایت ویروس سوالاتی می کنند که نمونه آن ها به شرح زیر است:

می توانم بچه هایم را بغل کرده و ببوسم؟ بلی می توانید بچه هایتان را بغل کرده و ببوسید و آنها هم می توانند شما را بغل کرده و ببوسند، تاکنون هیچ گزارشی به دست نیامده که از این راه بتوانید بچه ها را آلوده کنید.

آیا افراد فامیل را برای هپاتیت c آزمایش کنم؟ شانس سرایت از شما به افراد فامیل و همسرتان خیلی کم و به طور کلی لازم نمی باشد. اگر آنزیمهای شوهر و بچه در آزمایش بالا رفته بود آن وقت آن ها باید برای هپاتیت c آزمایش شوند.

آیا می‌توانم برای خانواده‌ام غذا بپزم؟ و اگر در حال پختن غذا خودم را بریدم چطور؟ حتماً می‌توانید برای افراد خانواده غذا بپزید حتی اگر خودتان را ببرید و خون شما در غذا بریزد آنزیمهای سیستم گوارشی ویروس را غیر فعال و یا از بین میبرد.

اگر بچه ها و دوستان از ظرف غذای من بخورند و یا از چنگال من استفاده کنند چطور؟ شما با مشارکت در خوردن و نوشیدن هپاتیت c را سرایت نمی‌دهید، هپاتیت c از راه وارد شدن خون آلوده به جریان خون شما سرایت میکند نه از راه وارد شدن به شکم.

فرزند جوانم قیچی ناخن گیری  مرا قرض گرفته بود آیا عیبی ندارد؟ من توصیه کردم از مشارکت در استفاده از ابزار برنده پرهیز شود؛ امکان این هست که فرزند جوان شما توسط قیچی خودش را ببرد  و خون آلوده که احتمالا شما در اثر بریدن روی قیچی گذاشته اید به او سرایت کند، غیر از این ریسک فرضی من هیچ نوع سرایت مستندی را در این زمینه ندیده‌ام.معذالک بهتر است از مشارکت ابزار برنده مانند تیغ صورت تراشی، قیچی و مسواک خودداری شود.

ما ۱۵ سال است که ازدواج کردیم آیا مقاربت جنسی بی خطر است؟ اطلاعات موجود دلالت بر این می کنند که سرایت از راه نزدیکی جنسی بین افرادی که فقط با یک نفر و به طور طبیعی مقاربت داشتند به ندرت و شاید اصلا پیش نیاید به علاوه افرادی که ارتباط منظم و ثابتی باهم دارند لازم نیست که در برنامه مقاربتی خود تغییراتی بدهند.

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.