Halitosis که معمولا از آن به عنوان بوی بد دهان یاد می شود، یک مسئله شرم آور بهداشتی است، که هیچ کدام از ما آن را دوست نداریم. اما گاهی اوقات، ممکن است با آن روبه رو شویم. برای از بین بردن بوی بد دهان اولین کاری که باید انجام دهیم، این است که علت آن را پیدا کنیم.

علت بوی بد دهان

در هنگام صبح که از خواب بیدار می شویم، ممکن است نفس ما بوی بدی داشته باشد، دلیل بوی بد دهان در هنگام صبح، به این دلیل است که باکتری ها در شب در دهان افزایش پیدا می کنند و از طرفی جریان مداوم بزاق به اندازه ساعات بیداری در طول روز، برای شست و شوی آن وجود ندارد. بوی بد دهان در این صورت به هنگام بیدار شدن از خواب با مسواک زدن و نخ دندان به راحتی از بین می رود.

چنان چه مواد غذایی در بین دندان ها و طول خط دندان باقی بمانند، به محل مناسبی برای رشد باکتریها تبدیل می شود و در این صورت باعث ایجاد بوی بد دهان می شوند.

خوردن غذاهای خاص مانند سیر، پیاز و مواد غذایی با طعم تلخ و حتی الکل  نیز می تواند باعث ایجاد تنفس بد بو شود، این مورد نیز به راحتی از طریق مسواک زدن، نخ دندان و خوردن آدامس از بین می رود.

گاهی اوقات تنفس بوی بد می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی مانند دیابت، نارسایی کبد یا بیماری کلیه باشد.

چطور بوی بد دهان را از بین ببریم؟ راه حل هایی برای از بین بردن بوی دهان

اگر مشکل شما از این موارد فراتر باشد و تنفس شما در تمام طول روز بوی بد بدهد، لازم است با روش های مناسب از بوی بد دهان خود خلاص شوید، در این مطلب درباره این که چطور بوی بد دهان را از بین ببریم صحبت خواهیم کرد، پس با ما همراه باشید.چطور بوی بد دهان را از بین ببریم

به طور مرتب دندان های خود را با مسواک و نخ دندان تمیز کنید

دندان های خود را در طول روز حداقل دو بار با مسواک و یک بار با نخ دندان تمیز کنید، این کار مواد غذایی به دام افتاده بین دندان ها را از بین می برد و در نتیجه از ایجاد باکتری و تنفس بد بو جلوگیری می شود.

زبان خود را تمیز کنید

زبان یک منطقه مناسب برای تجمع باکتریها، سلول های مرده و باقی مانده مواد غذایی است. بنابراین با استفاده از مسواک یا تمیز کننده زبان، سطح زبان خود را تمیز کنید.

دهان خود را هیدراته کنید

زمانی که بزاق کافی در دهان وجود نداشته باشد، دهان خشک می شود. بزاق به پاکسازی دهان و شست و شوی مواد غذایی کمک می کند. بنابراین در طول روز زیاد آب بنوشید، تا به تولید بزاق کمک کنید.

به رژیم غذایی خود توجه کنید

خوردن رژیم غذایی کم پروتئین و کم کربوهیدرات برای کاهش و یا حفظ وزن باعث ایجاد بوی بد دهان می شود. این رژیم غذایی می تواند باعث آزاد شدن کتون ها می شود. کتون ها مواد شیمیایی ناخوشایندی هستند، که از طریق نفس از بدن خارج می شود. علاوه بر این همیشه از میوه جات و سبزیجات تازه در رژیم غذایی خود استفاده کنید.چطور بوی بد دهان را از بین ببریم

آدامس بخورید

جویدن آدامس با افزایش جریان بزاق در دهان و شسته شدن باکتری ها، از ایجاد بو بد دهان جلوگیری می کند. البته باید از آدامس های بدون قند استفاده کنید، زیرا شکر باکتری ها را جذب می کند. همچنین از خوردن غذاها و نوشیدنی های شیرین اجتناب کنید و سعی کنید قهوه و چای را با شکر کمتری مصرف کنید.

از شوینده دهان استفاده کنید

با استفاده از شوینده دهان، دهان خود را شست و شو دهید، تا بوی بد دهانتان را از بین ببرید. فقط توجه داشته باشید که از شویندهای الکل دار استفاده نکنید، زیرا الکل با خشک کردن دهان، مشکل شما را بدتر می کند.

نزد داندانپزشک بروید

اگر تمام این راه کارها را برای از بین بردن بوی بد دهان امتحان کرده اید، اما هنوز بوی بد دهان شما از بین نرفته است. حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید، زیرا ممکن است بو بد دهان شما یک مسئله جدی تر باشد.

منبع colgate

درباره نویسنده

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی

فرناز سهیلی هستم؛ کارشناس مدیریت آموزش، نویسنده در سایت سیترین و چندین سایت پرمحتوای دیگر! دو سال است که در زمینه ی تولید محتوا فعالیت دارم و پس از مدت کوتاهی آنقدر به نویسندگی علاقمند شدم که فکر میکنم نمی توانم از نوشتن دست بردارم. از دیگر علایق من یادگیری چیزهای تازه است . هر چیزی که بتواند من را به چالش بکشد مسلماَ عاشق آن خواهم شد. یادگیری سئو ، موسیقی و فوتبال از چالش های جدید در زندگی من هستند.

دیدگاه خودتان را بنویسید.